Facebook Google+ Twitter

"Perykles się w grobie przewraca..." czyli debata w ramach SDiM

Młodzież i demokracja... Kolejne gimnazjalistki z Radomska podjęły się tego trudnego tematu w ramach rekrutacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Czyżby szykowała się wojna szkół?

Dnia 3 kwietnia 2012 r. w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 2 w Radomsku w ramach rekrutacji do XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w godzinach 10.50 - 12.30 odbyła się debata pod tytułem "Perykles się w grobie przewraca… Czyli jak wygląda szkolna demokracja" przygotowana przez dwie uczennice naszej szkoły: Gosię Wlaźlak i Gosię Łysik.

Zobacz też: Fotorelacja z debaty [Zdjęcia]


Dyskusję poprzedziły gorączkowe przygotowania. Chcąc zgromadzić jak najszersze audytorium zainteresowanych, rozwieszałyśmy razem z Gosią Łysik własnoręcznie wykonane plakaty w naszym mieście, zamieściłyśmy również informacje na stronach internetowych. W dniu 29 marca 2012 r. przeprowadziliśmy ankietę dotyczącą samorządności, aby rozeznać się nieco w wiedzy naszych rówieśników. Niestety potwierdziły się nasze czarne myśli. Wiedza wśród naszych rówieśników na temat samorządności jest mniejsza, niż się tego spodziewałyśmy. Uczniowie nie znają swoich reprezentantów, nie mówiąc już o wiedzy, jakie obowiązki powinni oni wypełniać. Szczególnie przeanalizowałyśmy pytanie dotyczące udziału w samorządzie, czy uczniowie chcieliby do niego należeć i jakie mają pomysły. Tu padały różne odpowiedzi. "Nie chciałbym, bo to duża odpowiedzialność"- odpowiada jeden z gimnazjalistów. "Nie interesuje mnie to", "Nie chciałabym działać w Samorządzie, ponieważ potrzeba na to dużo czasu"- odpowiadali inni. "Chciałbym, ponieważ mam sporo fajnych pomysłów" - odpowiadali tylko nieliczni, a szkoda. Te pytania utwierdziły nas w przekonaniu, że temat debaty jaki wybrałyśmy to jest to.

Bierność naszego szkolnego społeczeństwa to główny problem hamujący wszelkie działania podejmowane przez samorząd. Drugą sprawą, jaka się mi nasuwa, jest podejście do tego typu akcji. Ankietę wypełniła większość uczniów (ci obecni w szkole), mimo to arkuszy uzupełnionych naprawdę było niewiele. Przykre jest to, że uczniowie naciskają, aby przeprowadzono zmiany, wymagają tylko, zamiast samemu dołożyć swoje "trzy grosze". Jaki jest Twój typ idealnego kandydata do Samorządu Uczniowskiego? "Wysoki brunet o niebieskich oczach" - odpowiada jedna z uczennic. I to nie jest wyjątek. Odpowiedzi były różne - wiadomo, każdy ma swoje zdanie. Jednak czytając ponad 80 proc. wypowiedzi zastanawiałam się czy powinnam się śmiać, czy raczej płakać...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.