Facebook Google+ Twitter

Pętla Łabędzia - nowe spojrzenie

Pętla Łabędzia jest pozostałością po wybuchu supernowej sprzed tysięcy lat. Ekspansja i dalsze zmiany zachodzące w tym olbrzymim obiekcie nie uszły uwadze Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.

Pętla Łabędzia - obraz wykonany przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2015/29/image/a/ / Fot. Credit: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)Niewiele wcześniej aniżeli ludzkość zaczęła dokumentować w przemyślany sposób swoją historię, nasi dawni przodkowie mogli być świadkami tego, co wyglądało na nową jasną gwiazdę północnej półkuli nieba, a której blask mógł rywalizować z światłem odbijanym przez nasz Księżyc. W rzeczywistości, miała miejsce gigantyczna detonacja gwiazdy znacznie masywniejszej od Słońca. Teraz, po upływie tysięcy lat, ekspandujące pozostałości tego wybuchu są znane jako Pętla Łabędzia. Na dalsze zróżnicowanie morfologii ogromnego obiektu składają się: NGC 6960, NGC 6979, NGC 6992 i NGC 6995. Wyróżnia się przepiękna Mgławica Welon, która jest sześć razy większa od średnicy kątowej Księżyca. Jej kształt może przypominać amerykańskiego pączka (donut). Lokalizowana w odległości około 2100 lat świetlnych od Ziemi.

Mgławica Welon powstała w wyniku gwałtownej śmierci gwiazdy o masie dwudziestokrotnie większej od naszego Słońca. Potworna eksplozja wydarzyła się co najmniej 8 tysięcy lat temu. Obecnie barwny obłok żarzących się szczątków rozpraszany jest na dystansie ok. 110 lat świetlnych w konstelacji Łabędzia. Pozostałości po supernowej wzbogacają przestrzeń kosmiczną zwracanym materiałem w postaci cięższych pierwiastków, które służą formowaniu przyszłych gwiazd, planet i ewentualnie życia.

Trzy wspaniałe obrazy poszczególnych partii Mgławicy Welon wykonano już w 1997r., dzięki Wide Field and Planetary Camera 2 (WFPC2). Teraz Kosmiczny Teleskop Hubble'a pozwolił na nie mniej oszałamiający nowy zestaw ujęć Pętli Łabędzia z wykorzystaniem Wide Field Camera 3 (WFC3). Prezentuje nowe szczegóły i ekspansję obiektu w ciągu 18 minionych lat.

Na zdjęciu (u góry): wodór to kolor czerwony, zielony odpowiada siarce, a błękit wyróżnia obszary tlenu. Te niebieskawe cechy wyglądają na dość smukłe, gładkie i łukowate w porównaniu z resztą składników obiektu. Czerwień pochodzi od chłodniejszego gazu, którego cząsteczki zostały wcześniej wzbudzone energią eksplozji i tworzą o wiele bardziej chaotyczną strukturę. Cienkie, włókniste, ostro zarysowane czerwone filamenty powstały za sprawą fali uderzeniowej, która przetoczyła się z prędkością ponad 1,5 miliona kilometrów na godzinę! Dla porównania: podróż z Ziemi na Księżyc trwałaby około 15 minut.

(z l.) - obraz Mgławicy Welon; rozciągające się na 110 l.św. pozostałości gwiazdy, która wybuchła około 8000 lat temu. (w śr.) - obraz z naziemnego teleskopu na dystansie 15 l.św.; wsch. części mgławicy. (z pr.) - obraz o szerokości 2 l.św; splątane filamenty / Fot. NASAPomimo wykorzystania sześciu ujęć z pełnego pola widzenia Teleskopu Hubble'a, nowe fotografie obejmują tylko niewielką część obiektu. Przedstawiono zachodnią stronę pozostałości po supernowej, zewnętrzny fragment powłoki regionu znanego jako NGC 6960, lub - bardziej kolokwialnie - Mgławica Miotła Wiedźmy.

źródła: HubbleSite
spacetelescope.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.