Facebook Google+ Twitter

Petra – „miasto, co najmniej w połowie tak stare, jak czas”

Podróżnik Martineau, po zobaczeniu Petry w 1847 roku, powiedział: „Im dłużej staliśmy, i im więcej świątyń widzieliśmy, tym bardziej umacniałem się w przekonaniu, że mieszkańcy, obok innych niezwykłych cech musieli też być uskrzydleni”.

Chazne, czyli Skarbiec Faraona / Fot. Miłka WojtkowiakPetra, czyli skała. Położona jest w południowo-zachodniej części obecnej Jordanii. Starożytne miasto wykute w stromych, zabarwionych odcieniami różu i czerwieni, wapiennych ścianach. Była to dawna stolica Nabatejczyków, arabskiego ludu, który owe ziemie zamieszkiwał od IV wieku p.n.e. aż do IV wieku n.e. (czyli do upadku miasta). Mieszkańcy Petry nazywali ją Rqm, co oznacza wielobarwna.

Oczywiście, nie od razu Petra była miastem wykutym w skale. Pierwsi Nabatejczycy mieszkali w namiotach, a wraz ze zmianą trybu życia, z koczowniczego na osiadły, powstały pierwsze budynki. Czemu miasto zawdzięcza dawne lata świetności? Lokalizacji. Leżało ono bowiem na skrzyżowaniu dwóch wielkich szlaków handlowych – pierwszy łączył Zatokę Perską z Morzem Śródziemnym, drugi – Syrię z Morzem Czerwonym.

Przejeżdżający przez Petrę kupcy, zatrzymywali się, aby odpocząć, zaopatrzyć się w żywność a także, by sprzedać część swoich towarów. Miasto bogaciło się dzięki świadczonym usługom a także podatkom, jakie zostały nałożone na karawany. Z czasem, także Nabatejczycy zajęli się handlem. Wraz z otwarciem nowych szlaków handlowych, Petra popadła w zapomnienie.

Architektura naprawdę zachwyca


Do miasta prowadzi jedna, wąska droga wśród skał, nazywana wąwozem As-Sik. Oczywiście to, co najbardziej zachwyca, to architektura miasta – począwszy od świątyń i pałaców a skończywszy na okazałych grobowcach. Należy także pamiętać o jednej z najbardziej spektakularnych, bo największej budowli Petry, czyli o teatrze. Mieścił on nawet do 10 tysięcy widzów! Przypuszcza się, że został on rozbudowany po zajęciu Petry przez Trajana.

Widoczny na zdjęciu Chazne, popularnie nazywany Skarbcem Faraona, to najpopularniejszy zabytek Petry. Budynek jednak nie ma nic wspólnego z potoczną nazwą. Wywodzi się ona z przekonania, iż w urnie („jabłko” na górze, nad środkową częścią frontu) znajdują się skarby. Owa urna stała się celem ostrzału dających temu wiarę Beduinów. Oczywiście, w rzeczywistości wykonana jest z litej skały. Dziś przypuszcza się, że Chazne był grobowcem jednego z władców Petry.

Współczesny cud świata


Obecnie Petra jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Jordanii. Oczywiście żadnymi wzmiankami historycznymi, opowieściami o Nabatejczykach, zdjęciami ani wspomnieniami nie jestem w stanie przekazać tego, co widziałam. Petra po prostu urzeka. Nie na darmo została uznana jednym z 7 współczesnych cudów świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

dzięki;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiesz, gdybym mogła Ci postawić plusa za błyskotliwość, to na pewno byś go dostał…a nawet dwa:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-) czy to nie przed tymi kolumnami kręcono Przygody Indiany Jonsa;-)?

Komentarz został ukrytyrozwiń

no to czekamy:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też o tym myślę:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jeśli masz więcej zdjęć z tego cudownego miejsca to może pokusisz się o zrobienie galerii z Petry:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

szczerze Ci zazdroszczę, wizyta w Petrze jest jednym z moich większych marzeń podróżniczych, fajnie, że o niej napisałaś:) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.