Facebook Google+ Twitter

Petro Poroszenko zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy

Poroszenko złożył przysięgę i został formalnie piątym prezydentem niepodległej Ukrainy. W uroczystościach w ukraińskim parlamencie wzięły udział delegacje z ponad 50 krajów, również z Polski.

"Przysięgam wierność Ukrainie. Zobowiązuje się bronić suwerenności i niepodległości mojego kraju" - powiedział podczas zaprzysiężenia na prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko.

Uroczyste posiedzenie Rady Najwyższej, rozpoczęło się o godz. 9. Poroszenko złożył przysięgę i podpisał stosowne dokumenty, które formalnie uczyniły go prezydentem i szefem sił zbrojnych Ukrainy - podaje tvn24.

Prezydent w swoim przemówieniu zaznaczył, że nie chce wojny i nie pragnie zemsty. Podkreślił, że będzie jedynie walczył o pokój i zaprezentował projekt swojego planu pokojowego. Zawiera on trzy punkty: amnestię dla separatystów w zamian za złożenie broni, utworzenie "korytarza ewakuacyjnego dla rosyjskich najemników", a także dialog pokojowy.

Zapowiedział także, że nie planuje żadnych ustępstw w sprawie Krymu, ponieważ Krym "był, jest i będzie ukraiński".

Poroszenko jest zwolennikiem Unii Europejskiej, i jak podkreślił, jest gotowy w każdej chwili podpisać część ekonomiczną umowy stowarzyszeniowej.

Na inaugurację nie został zaproszony prezydent Rosji Władimir Putin. Jego kraj jest reprezentowany na szczeblu ambasadora.

Petro Poroszenko zwyciężył w przeprowadzonych 25 maja wyborach prezydenckich na Ukrainie. Otrzymał ponad 54 proc. głosów i tym samym będzie piątym prezydentem Ukrainy od czasu odzyskania przez nią niepodległości w 1991 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Taka sobie myśl.

Rząd popiera prezydenta Poroszenkę wybranego demokratycznie. Jeśli pamięć mnie nie zawodzi, to Janukowycza wybranego demokratycznie też popierał. To jak to jest? Która metoda demokratyczna, była bardziej demokratyczna?

Aparat państwowy Janukowycza zabijał i aparat państwowy Poroszenki też zabija? Dlaczego tamto zabijanie było niesłuszne, a na obecne jest międzynarodowe przyzwolenie? Przepraszam, nie ma przecież przyzwolenia, bo wszyscy jednym tchem potępiają zabijanie... Pogubić się można... Coś mi to przypomina filozofię pana Kalego... No tak, ale on miał przecież inny kolor skóry...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.