Facebook Google+ Twitter

Petru: W relacjach pomiędzy RPP, a NBP polityka wzięła górę nad ekonomią

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-04-01 20:05

Główny ekonomista BRE Banku Ryszard Petru uważa, że w relacjach pomiędzy Radą Polityki Pieniężnej, a szefem NBP polityka wzięła górę nad ekonomią. Ekspert powiedział w programie "Gorący Temat" w TVP2, że bardzo źle się stało, iż spór jest roztrząsany na forum publicznym.

Zdaniem Ryszarda Petru, u podłoża konfliktu jest różnica w interpretacji przepisów, dotyczących liczenia zysku NBP. Prezes NBP Sławomir Skrzypek poinformował, że zysk za ubiegły rok wyniósł ponad 4 miliardy złotych. Rada Polityki Pieniężnej, która jest przychylna rządowi, zaproponowała inny sposób liczenia zysku, dzięki któremu do budżetu mogłoby wpłynąć ponad 8 miliardów.

Ryszard Petru uważa, że gdyby stosować tę sama interpretację, co w przeszłości, zysk NBP byłby wyższy, niż 4 miliardy - zbliżyłby się do 8 miliardów. Ekonomista zaznaczył jednak, że jest to jego interpretacja.

Prezes NBP nie zgadza się z decyzją Rady na temat sposobu liczenia zysku za ubiegły rok, który ma trafić do budżetu państwa. Obie strony obwiniają się o działanie niezgodne z prawem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.