Facebook Google+ Twitter

Petycja do premiera w sprawie opłat za autostrady. Podpisz!

Zbieramy podpisy pod petycją do premiera ws. odstąpienia od poboru opłat za przejazd ciężarówek autostradami, drogami ekspresowymi i drogami krajowymi w pobliżu miejscowości, których ulice stają się bezpłatnymi drogami alternatywnymi.

Kierowcy ciężarówek oczekują na rejestrację w systemie elektronicznego poboru opłat drogowych "viaTOLL" na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej, 5 bm. Aby odebrać tzw. "viaboksy" czekają nawet 3 doby. / Fot. PAP/Darek DelmanowiczLink do petycji:
Petycja w sprawie wyłączenia niektórych odcinków autostrad, dróg ekspresowych i krajowych z systemu opłat elektronicznych

Treść petycji:

Niżej podpisani wzywamy premiera i rząd R.P. do dokonania niezwłocznej zmiany Rozporządzenia Rady Ministrów z 22.03.2011 r. (Dz. U. z 15.04.2011 r., Nr 80, poz. 433) i wyłączenia elektronicznego systemu poboru opłat viaTOLL na tych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych, dla których bezpłatną alternatywą są drogi lokalne przebiegające przez miasta, wsie, osiedla i miasteczka.

Przy obecnym rozwiązaniu ciężki transport samochodowy, chcąc uniknąć dodatkowych kosztów, omija autostrady i wjeżdża na bezpłatne drogi przebiegające przez skupiska ludzi.

Jak podają organizatorzy akcji tiry na tory, powołując się na wyliczenia naukowców z Uniwersytetu Cambridge, jeden 40-tonowy tir niszczy nawierzchnię drogi w takim stopniu, jak 160 tysięcy aut osobowych! Ciężki transport samochodowy należy kierować zatem na drogi dla niego przeznaczone, tj. na autostrady, a nie na drogi lokalne.

Pan premier Donald Tusk oraz Platforma Obywatelska deklarowali w kampanii wyborczej w 2007 r. wyprowadzenie tirów spod okien mieszkańców. Wspomniane rozporządzenie powoduje coś przeciwnego, mianowicie wjazd TIR-ów pod okna mieszkańców.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

Marek Berezowski
  • Marek Berezowski
  • 11.11.2011 23:02

Odpowiedź na petycję:
http://www.berezowski.yoyo.pl/stowarzyszenie/otrzymane/odppetycja2.pdf

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek Berezowski
  • Marek Berezowski
  • 08.08.2011 00:54

Dochodzą mnie głosy, że treść powyższej petycji powinna być odwrotna, tzn. należy postulować wprowadzenie opłat dla tirów na wszystkich drogach. Jest to tak jawne niezrozumienie obecnej sytuacji, że aż wstyd to komentować. Okazuje się jednak, że niektórzy tego potrzebują. Otóż, po wprowadzeniu e-myta miasta polskie zostały bezbronne i w efekcie najechane tabunami tirów uciekających przed opłatami na autostradach. Kolejność rzeczy powinna być bowiem następująca: 1). wzorem cywilizacji zachodniej należy najpierw wprowadzić w gminach bezwzględny zakaz ruchu aut powyżej 3,5t, 2). dopiero potem wprowadzić opłaty na autostradach (ewentualnie). Ponieważ obecny rząd polski przeszedł od razu do p.2) trzeba teraz przede wszystkim ratować miasta i niezwłocznie znieść opłaty na autostradach. W dalszej kolejności powinna powstać ustawa wymuszająca na gminach wprowadzenie zakazu ruchu aut powyżej 3,5t i dopiero wtedy można wprowadzać e-myta.

Komentarz został ukrytyrozwiń
sowa
  • sowa
  • 06.08.2011 13:45

Nie tylko autostrady, drogi ale i parkingi powinny być bezpłatne. Zostały wybudowane z naszych podaków. Już raz zapłaciliśmy. Należy raczej kompleksowo zmieniać cały sytem komunikacyjny aby ludziom, firmą bardziej opłacało się korzystać z komunikacji zbiorowej. Tu inwestować, organizowć poprawiać. Bo jak narazie to z Warszawy nad morze jedzie się 24 godziny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Odwrotnie
  • Odwrotnie
  • 26.07.2011 14:56

A może tak zamiast likwidować opłaty, to wprowadzić zakazy wjazdu pojazdów powyżej określonego tonażu do miast których autostrada jest obwodnicą? Nikt - a już na pewno nie fiskus - nie zrezygnuje z opłat tak łatwo, i w sumie słusznie. Dlaczego? <B>Bo jak skróciłaby się suma odcinków płatnych, to musiałaby wzrosnąć opłata za 1km płatnego odcinka autostrady</B>. Czyli to osoby które nie jeżdżą na skróty zostałyby w ten sposób ukarane.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał Garstka
  • Michał Garstka
  • 18.07.2011 22:37

A dla których autostrad alternatywą nie są drogi lokalne przebiegające przez miasta, wsie, osiedla i miasteczka? Ja takich nie znam. Proponuję osobom które podpisały petycję, zrobić zrzutkę na budowę darmowych autostrad.

Komentarz został ukrytyrozwiń
:)
  • :)
  • 18.07.2011 20:34

Ile razy będziecie spamować fora gazety wyborczej?

Komentarz został ukrytyrozwiń
arc
  • arc
  • 18.07.2011 16:28

to ja proponuję dalej głosować na te same partie ..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sebastain Gwozdz
  • Sebastain Gwozdz
  • 16.07.2011 16:09

wszystko było by okej gdyby gdyby bramki powstały z Gliwicami czyli za skrzyżowaniem autostrady z droga 88 bo nawet jadać na około jest szybciej ale jak teraz trzeba płacić to wszyscy będą jeździć przez miasto a druga sprawa system viatoll jest bezsensowny bo w naszym kraju są prywatne autostrady i trzeba płacić osobno i teraz każdy omija te autostrady o są nie opłacalne za odcinek kulczyka trzeba zapłacić od 64 do ok 150zl za odcinek o koło 160 km jeśli się nie mylę jechałem tamtędy tydzień temu i jest była pusta autostradą

Komentarz został ukrytyrozwiń
Grzegorz
  • Grzegorz
  • 12.07.2011 23:56

Przez te debilskie posunięcie rządu PO-PSL TIRy jeżdżą przez wioski , miasta omijając drogi ekspresowe i autostrady aby nie placic !!!Osobowe jeżdża po super drogach i nie zatrzymują się w miastach czy wioskach by je podziwiać a za to grechoty cięzarówki jada i zatruwaja powietrze i zakłucaja ciszę nie tylko w nocy !
Debilizm do potęgi entej tego rzadu !!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
gliwiczanka
  • gliwiczanka
  • 11.07.2011 19:44

Mieszkam w Gliwicach tak samo jak autor tej petycji prof. Berezowski. Od wielu lat prezydent Gliwic robi wszystko zeby tiry jezdzily przez centrum miasta! Wiekszosc tirow jezdzi do tzw. strefy ekonomicznej kolo Gliwic, w ktorej prezydent jest czlonkiem rady nadzorczej i bierze za to wynagrodzenie. Gliwice maja obwodnice, ale przez centrum jest krocej o kilkanascie km i prezydent odmawia wydania zakazu wjazdu tirow do centrum. Dzieki temu tiry wykorzystuja ten skrot przez srodmiescie Gliwic. Jeszcze trzeba dodac, ze przez zaludnione centrum Gliwic przejezdza srednio ok. 3000 tirow na dobę, a wiec sprawa jest niebagatelna.