Facebook Google+ Twitter

Petycja NZS w obronie przychodni akademickiej w Lublinie

Petycja Niezależnego Zrzeszenia Studentów w obronie przychodni akademickiej.

W imieniu społeczności akademickiej Lublina Niezależne Zrzeszenie Studentów UMCS protestuje przeciwko znaczącym ograniczeniom w dostępności usług ambulatoryjnych, z których korzystamy bezpłatnie od 12 lat w SPA ZOZ w Lublinie.

Od chwili rozpoczęcia działalności (1998 r.) SPA ZOZ w Lublinie istnieje w statutowej strukturze, obejmującej działalność w zakresie podstawowej, specjalistycznej, ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, rehabilitacji, stomatologii i diagnostyki laboratoryjnej, rtg, usg. Ze względu na lokalizację w centrum miasteczka uniwersyteckiego i historyczne wręcz uwarunkowania Ośrodek pracuje na rzecz społeczności akademickiej, rozwijając i doskonaląc zasady współpracy.

Na skutek niekorzystnego rozstrzygnięcia konkursu ofert na 2011 rok, przez Lubelski OW Narodowego Funduszu Zdrowia, na dzień dzisiejszy oferty SPA ZOZ w Lublinie w dziedzinie stomatologii, rehabilitacji leczniczej, dermatologii i wenerologii, otolaryngologii, neurologii, okulistyki, chirurgii ogólnej i endokrynologii nie zostały wybrane. W praktyce jest to równoznaczne z likwidacją działalności SPA ZOZ w tym zakresie, ze względu na utratę głównego źródła dofinansowania, oraz wszczęcie procedury zwolnień grupowych pracowników. Dla społeczności akademickiej, którą tworzą studenci z całej Polski, oznacza to duże ograniczenie w dostępie do bezpłatnych usług medycznych w miejscu w którym studiują oraz zachwianie poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego.

Ponadto w zakresie stomatologii likwidacji ulegnie prężny ośrodek szkoleniowy, od wielu lat kształcący lekarzy dentystów pod opieką wykwalifikowanych specjalistów – kierowników praktyk prowadzących szkolenia podyplomowe w/w lekarzy (staże podyplomowe)
na podstawie umowy SPA ZOZ w Lublinie z Marszałkiem Województwa Lubelskiego.

Jest to dla nas sytuacja dziwna i niepokojąca, że Ośrodek, który nieprzerwanie od 12 lat podpisywał kontrakty z NFZ, doskonalił procedury, wyposażał jednostkę i szkolił kadry na 2011 rok przestał spełniać kryteria umożliwiające wybór oferty i finansowanie świadczeń przez NFZ.

Przedstawiając powyższą argumentację liczymy na wsparcie w staraniach jednostki o utrzymywanie placówki oraz specjalistycznej kadry medycznej i niekwestionowanej dostępności usług.


Do wiadomości:
- Minister Zdrowia,
- Minister Edukacji,
- Prezes NFZ,
- Prezes Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ,
- Marszałek Województwa Lubelskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.