Facebook Google+ Twitter

PFRON: "PEGAZ 2010" odbiera pomoc najbiedniejszym niepełnosprawnym

Nowe zasady dofinansowania to dramat dla osób niepełnosprawnych.

http://www.sxc.hu/photo/300688/?forcedownload=1 / Fot. sxc.huPaństwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pełni bardzo ważną rolę. Dzięki temu funduszowi celowemu osoby niepełnosprawne mogą liczyć na dofinansowanie do zakupu sprzętu ortopedycznego (w tym niezwykle drogich wózków o napędzie elektrycznym), komputerów, kontynuowania nauki itp.

Od 7 lata prowadzony jest program "Pegaz 2003", który wspomaga zakup czy to komputerów czy to wózków (a raczej w sporej większości finansuje taki zakup). Jednak PFRON postanowił zastąpić go nowym programem o nazwie "PEGAZ 2010" i wprowadzić nowe kryteria oceny wniosków, na podstawie których, środki z funduszu będą wydawane w lepszy, bardziej racjonalny sposób. Same cele programu nie zostały zmienione, czyli (moduł I):

"obszar A - pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do samochodu,
obszar B - pomoc w zakupie podstawowego wraz z oprogramowaniem i/lub specjalistycznego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem,
obszar C - pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym wraz z dodatkowym wyposażeniem umożliwiającym jego właściwą eksploatację, wynikającą z rodzaju i zakresu niepełnosprawności adresata programu,
obszar D - pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, tj. w zakupie części zamiennych, akumulatorów, dodatkowego wyposażenia i/lub w pokryciu kosztów jego niezbędnych napraw, remontów, przeglądów technicznych, konserwacji i renowacji,
obszar E - pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B." (za PFRON).

Nowością w PEGAZ 2010 jest to, że z obszarów A - C i E modułu I programu, będą mogły skorzystać osoby powyżej 60. roku życia (kobiety) oraz mężczyźni powyżej 65. roku życia, pod warunkiem, że pracują. Ten przedział wiekowy zwany poprodukcyjnym, do tej pory nie mógł korzystać ze wsparcia. I to jest zmiana na plus, bo była to jawna dyskryminacja ze względu na wiek.

Inną nowością jest to, że zewnętrzni eksperci będą badać, czy osoba starająca się o specjalistyczny sprzęt rzeczywiście go potrzebuje. To dobrze, bo czasem wnioskodawcy starali się o coś, co mogło być im niepotrzebne lub niedostosowane do ich potrzeb.

Wśród pozostałych zmian można wymienić:
*Poszerzenie kręgu osób, które mogą ubiegać się o wsparcie,
*Nowy punktowy system ocen wniosków,
*Zwiększenie wkładu własnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Kuna
  • Kuna
  • 14.08.2011 22:06

Teraz zobaczcie co Pefron wyprawia w tym roku, normalnie masakra. W zeszłym roku Pefron był hojny, teraz to uwłaszcza wszelkim standardom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

#DANUTA MACHOLA: "Napisałam to co mnie najbardziej boli jak się krzywdzi inwalidów,i co?mój komentarz został wycięty tak jak wam pasuje więc poco pisać swoje bolączki..."

No ja nie widzę, aby jakiś komentarz został usunięty czy choćby moderowany. Z resztą i tak za bardzo na to wpływu nie mam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
DANUTA MACHOLA
  • DANUTA MACHOLA
  • 31.03.2011 09:01

Napisałam to co mnie najbardziej boli jak się krzywdzi inwalidów,i co?mój komentarz został wycięty tak jak wam pasuje więc poco pisać swoje bolączki jak i tak nie jest to pokazane,i właśnie już tutaj pokazana jest uczciwość i traktowanie inwalidy,najlepiej pokazać to co najbardziej odpowiada a reszta skasować bo urąga.dziękuje

Komentarz został ukrytyrozwiń
DANUTA MACHOLA
  • DANUTA MACHOLA
  • 21.03.2011 09:28

PROSZE MI WYTŁUMACZYC JEDNO,CO MA ZROBIĆ I JAK ŻYC OSOBA STARSZA BEZ WÓZKA?CZY INWALIDA KTORY MA 60 LAT SKAZANY JEST PRZEZ URZĘDASÓW NA CZTERY ŚCIANY TO NAZYWACIE WIELKĄ POMOCĄ INWALIDOM PARANOJA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tego Szantażystę z TVN-u vel Integracji to w zasadzie powinienem zgłosić do prokuratury za szantaż - przestępstwo ścigane z kodeksu karnego. Że TVN zatrudnia takich ludzi, pewnie nie wiedzą co ich podwładny wyprawia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
JA
  • JA
  • 26.01.2011 21:01

"Przemysław Kozyra celowo podaje się za osobę niepełnosprawną, by działać na szkodę tej grupy społecznej."

Zobaczcie jak p. Kozyra był szantażowany przez pracownika z TVN-u
http://www.youtube.com/watch?v=CbYm57_6uoY

że TVN kogoś takiego jeszcze trzyma? A może nie wiedzą co człowiek wyprawia kiedy szef nie widzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń
wodnik
  • wodnik
  • 25.01.2011 13:29

Przemysław Kozyra celowo podaje się za osobę niepełnosprawną, by działać na szkodę tej grupy społecznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tam zobaczycie też nagranie wideo - czytajcie na stronie nie-pelnosprawni.pl
http://nie-pelnosprawni.pl/index.php/ciekawostki/66-pfron/808-wrocaw-skandal-w-pfron-ie-chcesz-wozek-to-zasuwaj-osobicie-do-oddziau
P.Kozyra

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na stronie nie-pelnosprawni.pl czytam jak PFRON upokorzył niepełnosprawnych w programie PEGAZ 2010
http://nie-pelnosprawni.pl/index.php/ciekawostki/66-pfron/808-wrocaw-skandal-w-pfron-ie-chcesz-wozek-to-zasuwaj-osobicie-do-oddziau

Komu pomaga PFRON?????????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Choruję na Stwardnienie Rozsiane nie zakwalifikowałam sie do programu leczenia SM-bo nie chodzę , dofinansowańie do wózka elektrycznego nie dostałam bo nie pracuję , więc do jakiej kategori muszę się zakwalifikować ? - aby temu sprostać? - po prostu - ZACZĄĆ CHODZIĆ - co życzę wszystkim chorym na SM .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.