Facebook Google+ Twitter

PFRON wesprze niepełnosprawnych powodzian

Współautorzy: Magdalena Wróbel

W powodzi, która nawiedziła większą część Polski ucierpiało również bardzo dużo osób niepełnosprawnych. Z pomocą poszkodowanym wyszedł PFRON wprowadzając program pomocowy "Powódź 2010", który ma być uzupełnieniem innych form wsparcia.

Na stronie PFON-u czytamy: "Wśród szerokiej grupy osób dotkniętych skutkami powodzi są także osoby niepełnosprawne. Osobom tym ze względu na stan ich zdrowia lub ograniczone możliwości samodzielnej egzystencji, powinna być zapewniona wzmożona ochrona życia, zdrowia lub mienia."

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przygotował program, którego celem jest zapewnienie pomocy osobom niepełnosprawnym, poszkodowanym na skutek powodzi mającej miejsce na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w maju 2010 roku. Każda osoba niepełnosprawna otrzyma pomoc w formie jednorazowego świadczenia (maksymalnie 2 tys. złotych).

Specjalne formularze-wnioski będzie można składać w oddziałach wojewódzkich PFRON od 10 czerwca do 15 listopada br. Pracownicy Oddziałów PFRON zobowiązani zostali do udzielania osobom niepełnosprawnym wszelkich informacji dotyczących programu, a także w razie konieczności udzielania pomocy przy wypełnianiu wniosku.

Kto może starać się o pomoc

Osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne) oraz dzieci i młodzież niepełnosprawna posiadająca aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16. roku życia.

Jakie dokumenty

Kserokopia orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub kserokopia orzeczenia lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o całkowitej niezdolności do pracy lub kserokopia orzeczenia lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub kserokopia orzeczenia o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów lub kserokopia orzeczenia o niepełnosprawności.

Dokumenty potwierdzające poniesienie szkody na skutek zalania lub innego rodzaju zniszczenia bądź uszkodzenia powstałego w wyniku powodzi bądź opadów deszczu na terenach objętych powodzią, w pomieszczeniach mieszkalnych zamieszkiwanych przez wnioskodawcę - wystawionego przez właściwą jednostkę administracji rządowej lub samorządowej na terenie działania której wystąpiła powódź.

Na Śląsku z ciekawą i potrzebną inicjatywą wystąpił niepełnosprawny poseł z tego województwa. Od 14 czerwca na terenie zalanych powiatów pracownicy biura posła, Marka Plury, przy wsparciu Śląskiego Oddziału PFRON w ramach projektu „INFOSPRAWNI”, będą pomagali w wypełnianiu wniosków o wsparcie. Informacje o terminach spotkań będą przekazywane z pomocą lokalnych mediów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.