Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12897 miejsce

PGE ponad prawem? Polacy o budowie elektrowni atomowej pod Koszalinem

Czy już nikt nie pamięta awarii reaktora w Czarnobylu w 1986 roku? Czy w 2011 roku katastrofy w japońskiej Fukushimie? A kiedy do tragedii dojdzie w podkoszalińskich Gąskach?

Mieszkańcy gminy Mielno obawiają się, że jeśli powstanie tu pierwsza w Polsce elektrownia atomowa, awaria będzie tylko kwestią czasu. Dlatego, póki jeszcze można coś zrobić, działają.
Pan Andrzej Marek Hendzel jest prywatnym przesiębiorcą, liderem społeczności lokalnej Gminy Mielno.
Beata Traciak: Czym się Pan zajmuje?
- Modelowaniem matematycznym procesów fizycznych, czyli zagadnieniami z zakresu algorytmiki, matematyki stosowanej i metod numerycznych.
Od kiedy trwa protest wobec lokalizacji elektrowni jądrowej w Gąskach?
Andrzej Marek Hendzel- Od chwili ogłoszenia przez zarząd PGE EJ 1 25 listopada tego roku decyzji o nowych lokalizacjach elektrowni jądrowych w Polsce upłynęły zaledwie trzy dni, gdyż 28 listopada mieszkańcy Gminy Mielno z kilku miejscowości położonych wokół tej lokalizacji wytypowali przedstawicieli, którzy odtąd reprezentują ich na wszelkich spotkaniach z władzami gminy.

Mielno / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/MielnoSkąd tak niespotykane w Polsce tempo protestu?
PGE EJ 1 ustami swego prezesa wygłosiło coś niebywałego, mianowicie gwałcąc wcześniejsze ustalenia, podane na stronie Ministerstwa Gospodarki, co do przyszłych lokalizacji, gdzie podano 27 potencjalnych miejsc przyszłych elektrowni jądrowych w Polsce, ujawniono nową i nie planowaną w tych opracowaniach lokalizację w Gąskach.

Czy ma to jakieś znaczenie prawne?
Procedura ustawowa, dotycząca inwestycji szczególnie uciążliwych dla środowiska, a takimi są obiekty jądrowe - w tym elektrownie jądrowe -mówi wyraźnie o sposobach podawania do publicznej wiadomości propozycji ich lokalizacji, o metodach przeprowadzania konsultacji społecznych i procedurach zgłaszania tych lokalizacji do ewentualnej realizacji. W przypadku Gąsek pogwałcono wszystkie z tych procedur, a PGE EJ 1 samowolnie i łamiąc wcześniejsze ustalenia - po prostu zakomunikowało tę lokalizację, tworząc fakt dokonany. Tego rodzaju bezprawie jest przejawem typowej arogancji wszelkiej maści inwestorów jądrowych, którzy już od pokoleń stosują metody oligarchiczne przy podejmowaniu kluczowych dla siebie decyzji.

Czytaj dalej ---->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Podziwiam pracę i zaangażowanie Pana Hendzel. Bardzo ciekawy jest pomysł bojkotu PGE, lecz jest to niemal monopolista - ma 40% udziału w runku zaopatrzenia i ponadto dysponuje elektrowniami i własnymi zasobami węgla. Oczywiście można spróbować, lecz trzeba mieć świadomość, że PGE działa tak jak mu każą politycy. W Polsce gospodarka nie jest niezależna od polityki. Przecież decyzja o budowie elektrowni atomowej też ma wymiar polityczny a nie gospodarczy. A jaki wymiar ma Polska polityka ? Ma wymiar ujemny, niemal 800 miliardów złotych długu (w tym połowa to sprawa ostatnich 4 lat). Trzeba wiedzieć, że nie dla każdego ten wymiar jest ujemny. Właśnie Brrrr.Komorowski pojechał szukać kasy w Chinach - ciekawe ile Polski już tam jest?
Sprawa referendum nie interesuje Pawlaka, który stwierdził, że Polacy od dawna popierają idee budowy elektrowni atomowej. I że referendum nie jest potrzebne.
Cieszy mnie determinacja lokalnego społeczeństwa. Jestem za tym by wybudować elektrownie atomową na środku Wisły w Warszawie - w pobliżu boiska zwanego Stadionem Narodowym. Może to by ocuciło niektórych idiotów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mieszkanka
  • mieszkanka
  • 18.12.2011 15:28

A ja się pytam gdzie są profesorowie z Politechniki Koszaliskiej? Dlaczego mieszkańcy Koszalina, Mielna i okolic nie mogą liczyć na Wasze wsparcie. Skąd społeczność nie mająca kierunkowego wykształcenia ma posiadać wiedzę w temacie ewentualnych zagrożeń jakie niesie za sobą zrealizoanie takiej inwestycji jaką jest budowa elektorowni jądrowej? Skąd taką wiedzę czerpać? od urzędników z W-wy, którym ufać nie możemy, bo są za bardzo stronniczy? Na szczęście mamy wsparcie profesorów z innych miast takich jak Poznać, Gdynia czy Kielce. Ale gdzie jesteście WY? Nasi, lokalni, bezpośrednio zaangażowani? Wy którym najłatwiej moglibyśmy zaufać i którym chcielibyśmy ufać, którym wybudowano te piękne, potężne gmachy uczelni koszalińskiej? Wasza wiedza powinna służyć przede wszystkim nam, społeczności lokalnej. Dlatego szanowni inżynierowie i ekonomiści wyjdźcie z gmachów uczelnianych do ludzi z Waszą wiedzą i podzielcie się nią.

Komentarz został ukrytyrozwiń
atom stop Gąski
  • atom stop Gąski
  • 18.12.2011 14:41

Słyszałem z pewnego żródła, że jak koszalin przejmował Jamno i Łabusz to Gawłowski też obiecał protestującym przeciwko temu, że ich protest został uznany i mogą spać spokojnie, a za kilka dni Jamno i Łabusz były już koszalinem .Dopóki nie bedziemy mieli gwarancji rządowych na piśmie i z podpisem osób , które można rozliczyć ze ewentualne kłamstwa protest będzie trwał. Dla wszystkich którzy byli na wczorajszej manifie pod gminą w Mielnie -WIELKI SZACUNEK!!!!!!!!!. ......MORZE NASZE MORZE WIERNIE CIE BĘDZIEMY STRZEC, MAMY ROZKAZ CIE UTRZYMAĆ ALBO NA DNIE TWOIM LEC......A do tych wszystkich , którzy w ankiecie pod ratuszem wypowiedzieli się za elektrownią atomową w Gaskach powiem tak; Wasi dziadowie walczyli i nejednokrotnie ginęli za te ziemie, przez szacunek dla ich pamięci wysilcie się na tyle i poczytajcie troche. Zasięgnijcie wiedzy na temat długofalowych skutków tej kretyńskiej inwestycji. Zeby wasze dzieci nie uważały was za tępą szarą masę wydyganą przez oszustów. Myślenie, że to co nie na moim podwórku to już mnie nie dotyczy nie jest domeną wielkomiejskiej inteligencyji koszalińskiej a rodem z Kargula i Pawlaka- pierdzenia we swój stołek. Pozdrawiam stolicę powiatu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gąska
  • Gąska
  • 18.12.2011 11:40

Wyślij protest przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Gąskach k. Mielna

http://www.petycjeonline.com/protest_przeciwko_budowie_elektrowni_jdrowej_w_gskach_k_mielna

a najlepiej kopiując treść protestu i wysyłając bezpośrednio do PGE i Urzędu Gminy w Mielnie

Przyłącz się też na facebooku:

http://www.facebook.com/#!/pages/G%C4%84SKOBYL-Atomowi-w-G%C4%85skach-m%C3%B3wimy-NIE/194911010592849

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ryszard
  • Ryszard
  • 18.12.2011 10:56

Stop budowie EA GDZIEKOLWIEK w Polsce, a premier przed Trybunał Stanu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
czytelnik
  • czytelnik
  • 17.12.2011 21:10

STOP !!! budowie elektrowni atomowej pod Koszalinem!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.