Facebook Google+ Twitter

PGNiG: Dzięki umowie z Gazpromem zimą nie zabraknie nam gazu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-02 20:47

Magazyny gazowe w Polsce są wypełnione w połowie. Poinformował o tym wiceprezes zarządu PGNiG Sławomir Hinc. PGNiG oraz Gazprom Export podpisały krótkoterminowy kontrakt na dostawy do naszego kraju 1 miliarda 50 milionow metrów sześciennych gazu.

Sławomir Hinc powiedział, że dzięki tej umowie, gazu zimą nie zabraknie, bowiem do 30 września magazany zostaną zapełnione gazem do końca.

Podpisany kontrakt z Gazprom Exportem to efekt wstrzymania dostaw przez spółkę RosUkrEnergo. Dostarczała ona Polsce 2,5 miliarda metrów sześciennych gazu. Według nowej umowy z Gazpromem dostawy błękitnego paliwa będą o połowę mniejsze niż w kontrakcie z RosUkrEnergo.

Sławomir Hinc podkreślił, że kontrakt z Gazprom Exportem nie pokrywa w pełni zapotrzebowania PGNiG-u. Jego zdaniem, zapotrzebowania na gaz w Polsce zmniejszyło się, na co wpłynęła między innymi pogoda. Również w wyniku kryzysu gospodarczego odbiorcy przemysłowi kupują mniej gazu.
Według PGNiG, zapotrzebowanie na gaz będzie zależało od dynamiki zmian w gospodarce.

Zdaniem Sławomira Hinca, podpisany kontrakt krótkoterminowy nie oznacza końca rozmów z Gazpromem w sprawie dalszych, średnioterminowych i długoterminowych umów. Umowa obowiązuje do 30 września.

Od wielu miesięcy gaz do Polski był dostarczany w ilościach mniejszych niż przewidywały to umowy. Wtrzymanie dostawy gazu za pośrednictwem rosyjsko-ukraińskiej spółki RosUkrEnergo było wynikiem konfliktu gazowego między Moskwą i Kijowem z początku roku. Niedobory gazu Polska musiała pokrywać z rezerw znajdujących sie w magazynach. Dzięki temu, że gaz zaczął płynąć, Polska będzie mogła odtworzyć rezerwy gazu i lepiej przygotować się do sezonu zimowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.