Phelps ma już siódme złoto. Polacy awansują

• Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-16 07:34

Phelps zdobył siódme złoto tym samym wyrównał osiągnięcie swojego rodaka Marka Spitza. Piotr Małachowski awansował do finału rzutu dyskiem mężczyzn. Monika Pyrek i Anna Rogowska awansowały do finału w skoku o tyczce kobiet. Daria Korczyńska awansowała do drugiej rundy eliminacji biegu na 100 metrów. Siedmioboistka Karolina Tymińska ma szansę na brąz.

Phelps / Fot. PAP/EPA KAY NIETFELDPływanie

Amerykański pływak Michael Phelps zdobył siódmy złoty medal. Phelps wyrównał osiągnięcie swojego rodaka Marka Spitza, który podczas igrzysk w Monachium w 1972 zdobył siedem złotych krążków.

Tym razem Amerykanin zwyciężył na dystansie 100 metrów stylem motylkowym. Drugiego na mecie Serba Milorada Cavicia pokonał zaledwie o jedną setną sekundy. Przed Phelpsem jeszcze jedna na szansa na złoty medal, w sztafecie.

Reprezentantka Zimbabwe Kirsty Coventry pobiła rekord świata w wyścigu na 200 metrów stylem grzbietowym kobiet. Coventry przepłynęła dystans w czasie 2 minuty 5 sekund i 24 setne.

Brytyjka Rebecca Adlington pobiła rekord świata na dystansie 800 metrów stylem dowolnym kobiet. Adlington przepłynęła dystans w czasie 8 minut 14 sekund i 10 setnych sekundy.

Lekkoatletyka

Piotr Małachowski pewnie awansował do finału rzutu dyskiem mężczyzn. Polak zapewnił sobie występ w finale już w pierwszym rzucie eliminacji. Wynik Małachowskiego - 65 metrów i 94 centymetry to jak na razie najlepszy wynik eliminacji.

Pyrek i Rogowska / Fot. PAP/Bartłomiej ZborowskiMonika Pyrek i Anna Rogowska awansowały do finału Igrzysk Olimpijskich w skoku o tyczce kobiet. Obydwie skoczyły po 4 metry i 50 centymetrów.

Do finału nie awansowała trzecia nasza reprezentantka Joanna Piwowarska, która zaliczyły tylko wysokość 4 metry 30 centymetrów. Finał skoku o tyczce zostanie rozegrany w poniedziałek 18 sierpnia. Faworytką do złotego medalu jest Rosjanka Jelena Isinbajewa.

Daria Korczyńska zajęła trzecie miejsce w biegu eliminacyjnym na 100 metrów. Polska sprinterka awansowała do drugiej rundy eliminacji. Korczyńska wynikiem 11.22 poprawiła swój rekord życiowy.

Monika Bejnar odpadła w eliminacjach biegu na 400 metrów. Polka zajęła w swoim wyścigu dopiero 6 miejsce.

Tomasz Szymkowiak odpadł w eliminacjach biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Polak zajął ostatnie, siódme miejsce i nie nie będzie walczył o medale w tej konkurencji.

Krystyna Danilczyk-Zabawska nie awansowała do finału w pchnięciu kulą kobiet. Polka spaliła wszystkie trzy próby w eliminacjach i nie została sklasyfikowana.

Polscy chodziarze zajęli odległe pozycje w wyścigu na dystansie 20 kilometrów. Rafał Augustyn uplasował się na 29. pozycji, a Jakub Jelonek był dopiero 46. Mistrzem olimpijskim został Rosjanin Walery Borczin. Srebrny medal zdobył Jefferson Perez z Ekwadoru a brąz Austrajiczyk Jared Tallent.

Siedmiobój kobiet

Karolina Tymińska awansowała na szóste miejsce w rywalizacji siedmioboistek po pięciu konkurencjach. Przed Polką jeszcze dwie konkurencje - rzut oszczepem i bieg na 800 metrów i realna szansa walki o brązowy medal.
Tymińska spisała się bardzo dobrze w piątej konkurencji - skoku w dal. Zajęła drugie miejsce i dopisała do swojego konta aż 1017 punktów.

Druga z polskich reprezentantek Kamila Chudzik po pięciu konkurencjach zajmuje 20 miejsce.

Żeglarstwo

Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki zajmują 4. miejsce po dwóch olimpijskich wyścigach w żeglarskiej klasie Star. Polacy w drugim wyścigu zajęli 6. pozycję, wczoraj - w pierwszym - przypłynęli na 5. miejscu. Na dziś zaplanowano jeszcze jeden wyścig.

Drugi wyścig wygrali Francuzi. W klasyfikacji generalnej prowadzą Szwedzi Fredrik Loof i Anders Ekstrom przed Portugalczykami Alfonso Domingosem i Bernardo Plantirem Santosem. Trzeci są Amerykanie John Dane i Austin Sperry.

Szermierka

Polskie florecistki żegnają się z Igrzyskami Olimpijskimi zajmując siódme miejsce w drużynie. W swoim ostatnim występie Polki rozgromiły reprezentację Egiptu 45:14.

Drużyna w składzie Sylwia Gruchała, Małgorzata Wojtkowiak, Karolina Chlewińska i Magdalena Mroczkiewicz była wymieniana jako główny faworyt w walce o mistrzostwo olimpijskie. Jednak aktualne mistrzynie świata uległy niepodziewanie w ćwierćfinale Amerykankom i straciły szanse na medale. Potem nasze reprezentantki uległy w meczu o piąte miejsce Niemkom.