Phelps - olimpijski rekordzista wszech czasów

• Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-13 06:25

Phelps po raz kolejny pobił rekord świata w Pekinie i zdobył złoty medal na dystansie 200 m stylem motylkowym. Paweł Korzeniowski, zajął dopiero szóste miejsce. Na 200 m stylem zmiennym ósma na metę przypłynęła Katarzyna Baranowska.

Phelps - rekordzista wszech czasów

Michael Phelps / Fot. EPA/JULIAN ABRAM WAINWRIGHTMichael Phelps zdobył dziś dwa złote medale i pobił dwa rekordy świata na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Sportowiec najpierw zwyciężył na dystansie 200 m stylem motylkowym, a następnie - wraz z kolegami ze sztafety - nie dał szans rywalom w wyścigu na 4 x 200 metrów stylem dowolnym. Michael Phepls to absolutny sportowy fenomen. Dzisiejszy medal to już 11. złoty krążek olimpijski w karierze Amerykanina. Pływak pobił rekord wszech czasów, należący dotychczas do radzieckiej gimnastyczki Larisy Latyniny, która dziewięć razy stała na najwyższym podium. Phelps zdobył w Pekinie pięć medali z najcenniejszego kruszcu, a przed nim jeszcze udział w kolejnych trzech konkurencjach. Niewykluczone, że pływak zdobędzie na jednych igrzyskach rekordową liczbę aż ośmiu złotych medali.

Nowy najlepszy wynik na świecie ustanowiła Włoszka Federica Pellegrini, która stanęła na najwyższym stopniu podium w wyścigu na dystansie 200 m stylem dowolnym. Niezwykle wysoki poziom zaprezentowali też pływacy startujący w półfinałach na 100 m stylem dowolnym. Rekord świata z czasem 47,05 pobił Australijczyk Eamon Sullivan. Wcześniej przez kilka minut rekordzistą był Francuz Alain Bernard, który uzyskał wynik. 47,20.

W finałach startowała dwójka naszych reprezentantów - Katarzyna Baranowska i Paweł Korzeniowski. Lepiej spisał się Korzeniowski, który zajął szóste miejsce na dystansie 200 m stylem motylkowym. Na 200 m stylem zmiennym ósma na metę przypłynęła Katarzyna Baranowska. Również w tym wyścigu padł rekord świata. Pobiła go Australijka Stephanie Rice. Do finałowego wyścigu na 200 metrów stylem motylkowym pań awansowała Otylia Jędrzejczak. Pływaczka uzyskała na swoim koronnym dystansie czwarty czas półfinału- 2:06,78. Jędrzejczak jest złotą medalistką olimpijską z Aten na tym dystansie.

Łucznictwo

Piotrowi Piątkowi nie udało się awansować do 1/16 finału olimpijskiego turnieju indywidualnego łuczników. Nasz reprezentant zremisował z Japończykiem Ryuichim Moriyą 109:109, a w dogrywce uległ mu 9:10. Znacznie lepiej spisał się drugi nasz reprezentant, Jacek Proć, który awansował do 1/8 finału. W 1/32 finału Polak zwyciężył z Chińczykiem Wenguanem Li 116:111. Proć swoim wynikiem ustanowił także nowy rekord olimpijski. W kolejnym pojedynku Polak pokonał Australijczyka Sky'a Kima 111:110. W piątek nasz reprezentant będzie walczyć o ćwierćfinał z zawodnikiem z Ukrainy, Wiktorem Rubanem..

Szermierka

Floreciście Sławomirowi Mockowi nie udało się awansować do ćwierćfinału na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Nasz zawodnik nie dał rady Chińczykiowi Sheng Lei i przegrał z nim 8 do 15. W 1/16 finału Mocek bez trudu pokonał reprezentanta Tajlandii Nonhapata Panchana 15:7.

Zapasy

Zapaśnik Julian Kwit, startujący w kategorii 74 kg, odpadł z turnieju w stylu klasycznym na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Nasz zawodnik przegrał 1:2 z Białorusinem Alehem Michałowiczem.

Strzelectwo

Polskim zawodniczkom nie udało się awansować do olimpijskiego finału w strzelaniu z pistoletu sportowego na dystansie 25 metrów. Sławomira Szpek zajęła w eliminacjach 27. miejsce, a Mirosława Sagun-Lewandowska uplasowała się na 30. pozycji.