Facebook Google+ Twitter

Philae dwa razy odskakiwał od komety 67P/Churyumov–Gerasimenko

Lądownik Philae, w trakcie przyziemienia aż dwukrotnie odbijał się od podłoża zanim ostatecznie wylądował na powierzchni komety 67P/Churyumov–Gerasimenko

Credit ESA as the source of the images Photo: ESA ESA images may not be used to state or imply the endorsement by ESA or any ESA employee of a commercial product, process or service, or used in any other manner that might mislead / Fot. Copyright ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDACredit ESA as the source of the images Photo: ESA ESA images may not be used to state or imply the endorsement by ESA or any ESA employee of a commercial product, process or service, or used in any other manner that might mislead / Fot. Copyright ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDALądownik Philae, w trakcie przyziemienia aż dwukrotnie odbijał się od podłoża zanim ostatecznie wylądował na powierzchni komety 67P/Churyumov–Gerasimenko. Dopiero trzecie przyziemienie, które nastąpiło dopiero po blisko dwóch godzinach w odległości około 1 kilometra od pierwotnego miejsca, stało się tym ostatecznym.
Powodem była awaria harpunów, które nie zapewniły wystarczająco stabilnego umocowania lądownika do podłoża. Wskutek tego doznał on rotacji i uniósł się w górę nad powierzchnię komety. Następnie przeleciał nad nią odległość 1 km z prędkością 38 cm/s, co trwało aż 1 godz i 50 min. Po powtórnym wylądowaniu w nowym miejscu, ponownie odbił się w górę ale na krótko i po 7-minutowej podróży z prędkością tylko 3 cm/s, osiadł w miejscu końcowym.
Te 3 kolejne zetknięcia z powierzchnią miały miejsce odpowiednio o godz. 15:34, 17:25 i 17:32 GMT
Na zdjęciach czerwonym krzyżykiem zaznaczono miejsce pierwszego przyziemienia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.