Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7807 miejsce

phm Władysław Mitkowski z Dębnik

Tak wiele mówi i pisze o upamiętnianiu miejsc pamięci ofiar II Wojny Światowej. Niestety w Krakowie jest wiele miejsc zapomnianych z tamtego okresu i stara się zacierać ich ślady. Takie miejsce jest w Krakowie przy ul. Twardowskiego 99.

Pozostałość po symbolicznym pomniku w miejscu tragedii. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO KrakówNa terenie Nie zabezpieczona furtka do posesji. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków krakowskich Dębnik tj. obecnie Dzielnicy 8 nieopodal słynnego Zakrzówka jest zapomniane miejsce pamięci - mordu przy ul. Twardowskiego na żołnierzu AK przez hitlerowskich najeźdźców. Miejsce to znajduje zaledwie 300 m od obecnie głównej ulicy Kapelanka.

Harcerze podejmowali próby aby to miejsce w jakiś sposób upamiętnić. Niestety napotykają na mur problemów oraz niechęci z różnych stron. Przewodniczący Komisji Historycznej Krakowskiej Chorągwi ZHP hm dr Janusz Wojtycza i instruktorzy ZHP z Dębnik zwrócili się do mnie abym zrobił fotoreportaż o miejscu tragedii.

Fragment posesji pomiędzy willami. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Jakie było moje Fragment posesji pomiędzy willami. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków zdziwienie kiedy przybyłem na miejscu. Okazało się, że pozostał tylko mała szczelina zaniedbanego ogrodu i fragmenty jakiegoś obelisku. W ogrodzie tym, jak było widać po śladach, któryś z sąsiadów zrobił składowisku ściętych gałęzi.

Ponieważ nie mogłem znaleźć tabliczki z numerem posesji, zadzwoniłem do sąsiada pod nr 97 bo pod 101 nikt nie reagował na dzwonek w bramce. Podczas realizacji od ulicy sesji zdjęciowej, bo wejście z powodu jak wyżej nie było możliwe, wejście na to podwórko jest zaśmiecone.

Nie zabezpieczona furtka do posesji. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Jakie było moje Fragment posesji pomiędzy willami. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków zdziwienie zachowanie jednych z sąsiadów, a było to starsze małżeństwo. Zostałem zaatakowany słownie, abym się wyniósł, pytali się czy to ja chce kupić tą parcele. Natomiast kiedy w kilku słowach opowiedziałem co tam się stało podczas II Wojny, to mnie wyśmiali i stwierdzili, że po co jakieś kolejne miejsce pomnikowe i inne słówka. Wynieśli się do swej Willi, kiedy zobaczyli, że nadjeżdża patrol Straży Miejskiej i z drugiej strony nadchodzi patrol policji.

Na ul. Twardowskiego 99 został zamordowany 24 czerwca 1942 roku przez Gestapo phm Władysław Mitkowski, żołnierz AK. Z relacji dokumentów, harcerzy i starszego pokolenia tam zamieszkałego powinien znajdować się symboliczny pomnik upamiętniający to wydarzenie. Tablice w 1961 roku przed domem na ul. Twardowskiego 99 z inicjatywy rodziny odsłonięto głaz z tablicą.

Na tej tablicy umieszczony był napis:

Twierdzą nam będzie każdy próg
tu dnia 24 czerwca 1942 roku
padł od kul Gestapo żołnierz AK
podharcmistrz
Władysław Mitkowski
swemu drużynowemu i patronowi
w 30-lecie założenia drużyny
1931 piętnastacy 1961


Kim był Mitkowski Władysław pseudonim ŻBIK ?
Urodził się 22 września 1914 roku w Krakowie - zamordowany został 24 czerwca 1942 roku przez Gestapo. Zawodu radiotechnik, kapitan rezerwy WP, żołnierz AK, instruktor harcerski.

Obecnie powstał zespół harcerzy i instruktorów, którzy zajmują się przywróceniu godności tego miejsca. Obecnie nie wiadomo kim są właściciele tej posesji oraz dlaczego została okrojona jej powierzchnia. Miejmy nadzieje, że Rada Miasta Krakowa, Rada i Zarząd Dzielnicy 8 Dębniki w Krakowie, IPN O/Kraków i inne instytucje z Zarząd Miasta Krakowa oraz jego Wydziały pomogą w upamiętnieniu tego miejsca oraz wyjaśnia kto zniszczył tablicę.

Jest też dziwne, bo kiedy przyszły Papież Karol Wojtyła pracował podczas II Wojny na terenie Solwaju, często do pracy właśnie tamtędy chodził.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Udało się tablica z obelisku odnalazła i obecny właściciel zgodził przekazać do Krakowskiej Komendy Chorągwi ZHP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiele miejsc pamięci, po latach zapomnianych, zaczyna przeszkadzać sąsiadom. Niestety, taki obserwujemy często prawidła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.