Facebook Google+ Twitter

"Piaskowa Góra", czyli ciebie i blaski życia w PRL-u

"Piaskowa Góra" Joanny Bator to książka trudna, ale przez to bardzo ciekawa. Autorka na tle zmieniających się systemów politycznych przedstawia codzienne życie kobiet.

 / Fot. Magdalena FelskaMłoda dziewczyna, Jadzia, przyjeżdża do Wałbrzycha, aby zacząć pracę u swojego wujka. Dziewczyna pochodzi z małej wioski, gdzie perspektywy na ciekawe życie są tak wielkie, jak liczba osób zamieszkałych w tej mieścinie. Jadzia to dość pechowa kobieta. Skończyła szkołę pielęgniarską, zaczęła pracę w pobliskim szpitalu, podkochuje się w młodym i przystojnym lekarzu. Marzy o miłości namiętnej, prawdziwej, pełnej pasji i zatracenia. Jednak gdy pewnego dnia, specjalnie wystrojona dla swojego kolegi z pracy, idzie polną drogą, przewraca się niefortunnie. Urazy spowodowane upadkiem niweczą zarówno jej niespełnioną miłość, jak i dalsze plany zawodowe - dlatego, zaproszona przez wujka, pojawia się w Wałbrzychu. Już na samym dworcu Jadzia, spadając ze schodów, wpada w ramiona młodego górnika, Stefana Chmury. I chciałoby się napisać „żyli długo i szczęśliwie”. Ale wcale tak nie jest.

Piaskowa Góra to książka o losach kobiet, które uwierzyły, że małżeńskie życie to wyłącznie płatki róż, namiętne uniesienia i szczęście bez skazy. Rzeczywistość niestety okazuje się inna, a plany i marzenia niezwykle szybko trzeba zweryfikować z tym, jak jest naprawdę.

Peerelowskie klimaty
Piaskowa Góra to osiedle w Wałbrzychu, wybudowane w latach 70., na którym „ludzie pracy” po ciężkim wysiłku mogli się gromadzić i wspólnie doczekać końca dnia. W swoim zamierzeniu bogate, można by rzec ekskluzywne osiedle, szybko jednak, pod wpływem zmian ustrojowych, staje się zapomnianą, biedną okolicą, w której nie warto mieszkać. Piaskowa Góra ukazuje życie, marzenia i nadzieje ludzi, którzy przyszli na świat w czasie wojny lub tuż po niej, a w dorosłość weszli, kiedy PRL przybierał swoje najokazalsze kształty.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Olka Czyż
  • Olka Czyż
  • 18.08.2011 14:24

Zaciekawiło mnie to, przeczytam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.