Facebook Google+ Twitter

"Piaskownica" po sosnowiecku

W piątkowy wieczór dn. 3 lutego br w sosnowieckim Teatrze Zagłębia zaprezentowano sztukę pt. "Piaskownica" w reż. J.Bielunasa. Premiera miała miejsce w styczniu i była drugą premierą teatralną bieżącego sezonu.

W wyjątkowo mroźny, piątkowy wieczór w piątek, 3 lutego br. oglądałem w sosnowieckim Teatrze Zagłębia sztukę pt. "Piaskownica" w reż. J.Bielunasa. Premiera miała miejsce w styczniu i była drugą premierą teatralną w bieżącym sezonie. Ogląd tej poprzedniej premiery, robiącej na mnie wrażenie kiepskiej adaptacji scenicznej produktu typu "Kiepscy" - czy, ściślej: "Kiepskie" (patrz:"Między nami dobrze jest" Masłowskiej w Teatrze Zagłębia;http://www.wiadomosci24.pl/artykul/miedzy_nami_dobrze_jest_maslowskiej_w_teatrze_zaglebia_215113.html), nie zapowiadał miłej niespodzianki jaką okazała się "Piaskownica".

Sztuka M.Walczaka od kilku sezonów obiega krajowe sceny, jest więc znana szerszej publiczności. Sosnowiecka adaptacja tworzy kameralną, dynamiczną w wyrazie, opowieść o uniwersalnym, podstawowym schemacie relacji damsko-męskich. Bohaterami są mężczyzna-chłopiec oraz kobieta-dziewczynka. Obie postaci są przekonująco zagrane przez parę młodych aktorów. Oprócz tych dwojga realistycznych postaci pojawiają się też postacie planu baśniowo-komiksowego w imponujących kostiumach, wzorowanych na swych pierwowzorach pop-kultury.

Ubogie dekoracje stają się tłem ekspozycji gry aktorskiej - szczególnie dla komiksowych kostiumów i rekwizytów. Ich pojawianiu się towarzyszy zasługująca na uwagę brawurowa muzyka M.Pospieszalskiego, która w połączeniu z trafnymi tekstami i tematycznymi projekcjami wideo, dobrze ilustruje przebieg akcji.

Sztuka w czytelny sposób uwypukla różnice w przypisanych do płci rolach i zachowaniach interpersonalnych. Jest też bezpretensjonalna w tym znaczeniu, że nie rości pretensji do przemycania, czy oznajmiania pseudofilozoficznych uogólnień o naturze ludzkiej, czy życiu społecznym. Natomiast może skłaniać do refleksji o relacjach damsko-męskich i perspektywicznie małżeńskich oraz macierzyńskich.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.