Facebook Google+ Twitter

Piast Cieszyn - jak można upaść tak nisko?

Kluby Ekstraklasy pochodzą zwykle z największych miast Polski. I/II liga to miasta duże lub średnie, z kilkoma wyjątkami. Można zrozumieć, że im niższa liga tym mniejsze miasto, bądź wieś. Co w takim razie klub miasta powiatowego robi w A Klasie?

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Warren Rohner/CC BY-SA 2.0Jak można dopuścić do tego, że klub miasta powiatowego buja się w drugiej połowie tabeli... A Klasy? Jest to siódmy poziom rozgrywek w Polsce! W okręgu, w którym gra zasłużony klub z Cieszyna, jest tylko jedna klasa rozgrywkowa więcej! Można spokojnie orzec, że władze piłkarskiego Piasta zadomowiły się na piłkarskim dnie.

Klub założony w 1909 roku, wielkich sukcesów nigdy nie odnosił. Cieszynianie zwykle okopywali rozgrywki IV ligi, bądź okręgówki. Były to jednak inne czasy. Mniej klubów, mniej rywalizacji. Piłkę nożną uprawiało się tylko w miastach. Obecnie to już zupełnie inna bajka. Niemalże każda wieś ma swój klub piłkarski. Ostatnio wystawiają nawet więcej drużyn. Jeżeli w popularnych LZS-ach można zorganizować kawał przyzwoitej piłki (chociażby IV liga), to dlaczego tak trudno osiągnąć podobny rezultat w Cieszynie?

Sezon 2000/2001 był dość znamienny. Klub właśnie spadł z IV ligi. Niedługo po tym Piast został rozwiązany i Cieszyn na rok zniknął z piłkarskiej mapy Polski. Reaktywacja nastąpiła w sezonie 2002/2003. W ciągu kilku sezonów udało się przywrócić miastu ligę okręgową. Jednakże tylko na dwa lata. Klub z ponad stuletnią tradycją popadł w marazm.

Co tydzień, pełen nadziei, sprawdzam wyniki cieszyńskich piłkarzy. Kiedyś skusiłem się nawet żeby pójść na mecz. Jednak coraz bardziej obawiam się, że nic w klubie się nie zmieni. Zdaje się, że dla władz klubu i miasta A klasa jest "szczytem" marzeń. Wiadomo, że do sukcesu niezbędne są pieniądze, a w dobie kryzysu ciężko znaleźć chętnych do inwestowania w futbol. Jednak piłkarski klub miasta powiatowego, grający w A klasie i dostający "bęcki" od drużyn z różnych wsi, to wstyd!

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.