Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13420 miejsce

Piąte urodziny Asystenta Osoby Niepełnosprawnej

Warszawski program Asystent Osoby Niepełnosprawnej trwa już pięć lat. Z tej okazji 8 kwietnia odbyło się małe przyjęcie urodzinowe, na którym poza uczestnikami programu pojawili się też goście specjalni. Nie zabrakło też tortu.

 / Fot. Magdalena GawryśUroczystość rozpoczęła się o godzinie 15 w Centrum Usług Socjalnych i Szkolenia Kadr Pomocy Społecznej - "Ośrodku Nowolipie" przy ul. Nowolipie 25 B w Warszawie.

Według danych, z pomocy trzydziestu czterech asystentów częściej lub rzadziej korzysta około tysiąca osób. Są wśród nich zarówno osoby niewidome, niesłyszące, poruszające się na wózkach, a także osoby niepełnosprawne intelektualnie. Asystenci pomagają wyjść do życia, do znajomych, kina, teatru czy załatwić sprawy w urzędzie, interesują się środowiskiem niepełnosprawnych, ich problemami, a czasem po prostu rozśmieszają. Nad organizacją całości czuwa grupa koordynatorów.

Dyrektor Bogdan Jaskołd / Fot. Magdalena GawryśCzytaj też: Miejsce osoby upośledzonej we współczesnym świecie

Uroczystość zaczęła się wręczeniem róż i przemówieniami ważnych dla programu osób. Do mikrofonu kilka słów powiedzieli m.in.: dyrektor Bogdan Jaskołd, Adam Kwiatkowski - radny zasiadający w komisji Polityki Społecznej i Przeciwdziałania Patologiom oraz Małgorzata Pacholec - dyrektor Polskiego Związku Niewidomych. W przemówieniach padały słowa pochwały pod adresem programu, pracy asystentów. Podkreślano też jego znaczenie jako systemowego rozwiązania ważnego problemu społecznego i odwagę miasta we wprowadzaniu go w życie (jako pierwsze w kraju). Przypomniano też rolę w powstaniu programu zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem Pawła Wypycha.

Adam Kwiatkowski / Fot. Magdalena GawryśPo przemówieniach blisko półgodzinny koncert zatytułowany „W krainie musicalu i operetki” dał Lech Wiewióra, były solista Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Artysta zaprezentował utwory pochodzące z takich operetek i musicali jak „ Skrzypek na dachu”, „My Fair Lady, „Człowiek z LaManchy”, Ptasznik z Tyrolu” czy „Wiktoria i jej huzar”.

Czytaj też: Czworonożny przyjaciel wezwie windę i pomoże zdjąć skarpetki

Lech Wiewióra przez blisko pół godziny czarował swoim głosem / Fot. Magdalena GawryśPo występie przemawiali sami asystenci, ci najbardziej doświadczeni. Opowiadali o trudnych początkach, wzajemnym poznawaniu się, zaprzyjaźnianiu się, wchodzeniu w czyjeś życie, wzajemnych korzyściach. O zaletach pomocy asystentów, ich roli w aktywizacji niepełnosprawnych, mówiła też dziennikarka Polskiego Radia Anna Falkiewicz. Pani Małgorzata Górska odczytała przygotowany specjalnie na tę okazję wiersz, po którym na salę wjechał czteropiętrowy tort urodzinowy z pięcioma świeczkami. Po zdmuchnięciu świeczek i pokrojeniu przyszedł czas na występy osób niepełnosprawnych - piosenki, recytacje wierszy.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 RokuWybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mania
  • Mania
  • 11.04.2011 12:52

A co taki asystent robi? Bo ja szukam kogoś do pomocy typu ubrać, umyć i itp. A taki asystent to drzwi ci otworzy czy inne. To żadna pomoc, ja szukam opiekuna/pielęgniarza dla osoby już dorosłej, którą trzeba na wózek posiadzić, a nie piep....o jakiejś pomocy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew
  • Zbigniew
  • 11.04.2011 10:21

Z tego co wiem to pan Jaskołd nie jest żadnym dyrektorem programu asystent on. Stoi na drodze by ten program mógł się rozwijać z korzyścią przede wszystkim dla korzystających z niego osób niepełnosprawnych. Jego spojrzenie na sytuację i niechęć do pomocy osobom niepełnosprawnym daje odczuć się w pierwszej lepszej rozmowie, w niejednym wywiadzie, którego już udzielił

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.