Facebook Google+ Twitter

Piątek w Tour de Pologne, czyli etap nr 5 i pół

Organizatorzy ponownie skrócili trasę kolejnego etapu. Do najtrudniejszego odcinka wyścigu kolarze wystartowali dziś z Piwnicznej, a cały dystans odchudzono o przeszło 80 km. Nowym liderem został zwycięzca etapu, Niemiec Jens Voigt.

Jens Voigt http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Jens_Voigt_2006.jpg / Fot. Ralf SegerNa decyzję organizatorów wpłynął fakt, że już na czwartym etapie warunki były ciężkie, a dzisiaj cykliści mieli ścigać się w skrajnych warunkach - przy padającym śniegu z deszczem i temperaturze bliskiej zeru! Aby zapobiec ewentualnym sprzeciwom ekip ProTouru, start przeniesiono z Krynicy Zdrój do miejscowości Piwniczna, czyli na 28 km pierwotnej trasy. Do tego zrezygnowano z dwóch rund wokół Zakopanego, więc kolarze wpadli prosto na metę usytuowaną pod Wielką Krokwią. Tym samym zamiast czterech górskich premii 1. kategorii zawodnicy rywalizowali jedynie na jednym punktowanym podjeździe.

Już na początku etapu oderwała się 7-osobowa grupka kolarzy, której przewodzili niezwykle widoczny podczas 65. Tour de Pologne Marcin Sapa i jego kolega z kadry Polski, Adam Wadecki. Sapa był najszybszy na jedynej premii lotnej i tym samym wygrał już klasyfikację najaktywniejszych kolarzy wyścigu. Polacy nie wytrzymali jednak tempa dyktowanego przez Niemca Martina i Hiszpana Irizara. Ten pierwszy zdołał jeszcze wygrać premię górską, ale w końcówce dogonił go doświadczony Jens Voigt.

37-letni Niemiec to znany w kolarskim światku zawodnik, specjalizujący się w wyścigach klasycznych, ale także z ucieczek w największych tourach (w tym sezonie wygrał jeden z etapów Giro d'Italia). Na 12 km przed metą Voigt zostawił Martina i w szybkim tempie samotnie zmierzał do mety umiejscowionej pod Wielką Krokwią. Na finiszu obu Niemców dzieliło aż 47 sekund co dało automatycznie żółtą koszulkę lidera dla Voigta. Na czele peletonu mocno pracował Marek Rutkiewicz, który przeciął linię mety na 4. pozycji zaraz za Franco Pellizottim. Włoch wskoczył tym samym na drugie miejsce w "generalce", ale jego pozycja jest niepewna, zważywszy na fakt, że w trudnych warunkach jakie jutro ponownie "spotkają" na trasie kolarzy wszystko się może zdarzyć - pewne jest natomiast zwycięstwo Voigta, któremu w wygranej przeszkodzi jedynie wyjątkowa katastrofa.

Wyniki 6. etapu (Piwniczna-Zakopane, 118 km):
1. Jens Voigt (Niemcy/CSC) - 03h 05' 55''
2. Tony Martin (Niemcy/Team Columbia) strata 47"
3. Franco Pellizotti (Włochy/Liquigas) + 1' 15"
4. Marek Rutkiewcz (reprezentacja Polski) + 1' 15"
5. Alan Davis (Australia/Quick Step) + 1' 24"
...
14. Dariusz Baranowski (reprezentacja Polski) + 1' 24"

Czołówka klasyfikacji indywidualnej:
1. Jens Voigt (Niemcy/CSC) - 19h 06' 50''
2. Lars Ytting Bak (Dania/CSC) strata 1' 22"
3. Franco Pellizotti (Włochy/Liquigas) + 1' 24"
4. Allan Davis (Australia/Quick Step) + 1' 27"
5. Francesco Gavazzi (Włochy/Lampre) + 1' 28"
...
13. Marek Rutkiewcz (reprezentacja Polski) + 1' 39"

Klasyfikacja najaktywniejszych: Sapa (Polska) - 18 pkt., Lafuente (Euskaltel) - 9 pkt.
Klasyfikacja górska:
Martin (Columbia) - 37 pkt., Voigt - 29 pkt.
Klasyfikacja punktowa: Davis (Quick Step) - 62 pkt. Roelandts (Lotto) - 46 pkt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.