Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5243 miejsce

Pięć czarnych plam historii XX wieku

W toku biegu spraw tego świata rzadko znajdujemy czas na zastanowienie się nad tym, w jakim kierunku ten świat zmierza. Jeśli już, to zapominamy o rzymskiej zasadzie: Historia magistra vitae est - z historii płyną życiowe nauki.

<a title=" / Fot. Borys Michajłowicz Kustodiew, 1920FNa to, że w swoim życiu od najmłodszych lat interesowałem się historią, wpłynęło wiele czynników. Bez wątpienia bardzo ważne było w tym to, że już jako sześciolatek nauczyłem się samodzielnie (szkoła zaczynała się wtedy od pierwszej klasy w wieku lat siedmiu) czytać i pisać. Zacząłem wtedy czytać podręczniki mojej matki do szkoły średniej. Szczególnie mocno poruszyła mnie bogato ilustrowana historia starożytnych Greków i Rzymian. Dalszy, ogromny bodziec stanowiły rozmowy ze ś. p. panią Ciszewską, z domu hrabianką Raczyńską - teściową siostry mojej babci, za młodu przebywającą wiele lat na dworze cesarza Wilhelma II (zmarła w 1994 w wieku 102 lat). Podobną rolę odegrały opowieści równie wiekowych sąsiadek, wspominających dla odmiany stale czasy ostatniego cesarza rosyjskiego. Ubawiłem się, kiedy się dowiedziałem, że ci dwaj byli przyjaciółmi i pisywali do siebie częste listy po angielsku, w których zwracali się do siebie nawzajem przez: Dear Nicky (Drogi Mikusiu) oraz Dear Willy (Drogi Wilusiu).

Plama nr 1: Wielka Wojna


Wojna światowa, która ich poróżniła i sprawiła, że obaj stracili tron, a jeden z nich również życie wraz z całą swoją najbliższą rodziną, to pierwsza czarna plama historii XX wieku. Ta wojna zamordowała wiek XIX, który skończywszy się kalendarzowo 31 grudnia 1900, w praktyce ciągnął się jeszcze przez kilkanaście pierwszych lat następnego stulecia, z mapą Europy ukształtowaną w głównych zarysach przez Kongres Wiedeński, z długimi, zakrywającymi kostki sukniami kobiet, żaglowcami przemierzającymi długie, nudne trasy handlowe, a nade wszystko przewagą tradycjonalizmu w obyczajowości, literaturze i sztuce. Na zdrowy rozum trudno sobie wytłumaczyć, jak w ogóle doszło do tej wojny. Już wyjątkowo krwawe i rujnujące wojny napoleońskie stanowiły wymowne ostrzeżenie, a przez sto lat od czasów cesarza Francuzów takie np. armaty polowe rozwinęły się w sposób przerażający pod względem wydajności zabijania.

Wszyscy jako tako wykształceni i zorientowani w sprawach współczesnego im świata ludzie zdawali sobie wówczas sprawę, że wojna powszechna w Europie na takim poziomie rozwoju techniki wojskowej, jaki rzucał się w oczy, będzie oznaczać takie zniszczenia i straty w ludziach, że wszystkie strony biorące w niej bezpośredni udział zostaną całkowicie zrujnowane. Kiedy już pierwsza światowa wybuchła i w ciągu pierwszych kilku miesięcy zaczęła w pełni potwierdzać takie obawy, zdrowy rozum nakazywał zakończyć jej działania zawieszeniem broni, a następnie rozpocząć rokowania w celu wypracowania trwałej ugody między stronami walczącymi. Dlaczego tak się nie stało? Oto kolejna zagadka, a zarazem czarna karta w dziejach jaśnie oświeconych elit pieniądza i władzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Słusznie! Opracowuję właśnie źródła dotyczące wybuchu pierwszej światowej. Co z nich wynika? Przywódcy państw ostrzegający publicznie i w rozmowach dyplomatycznych, że wojna światowa będzie "katastrofą, której rozmiary przekroczą wszelką wyobraźnię" (Asquith), a z drugiej strony tłumy kołtunów pchających się po broń i mundury. Z myślą: jesteśmy najlepsi na świecie i w try miga pokonamy tych zagranicznych wstręciuchów, którzy ośmielili się stanąć na drodze naszych nieograniczonych, bo jedynie słusznych ambicji. Do tego znaczna część prasy, zachęcająca sojuszników: przystępujcie śmiało do wojny, my was nie damy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Historia nowożytna ukształtowała naszą rzeczywistość. Prawda i fałsz - czy mogą dziś ją rozchwiać? Czy nie jest dość stabilna? Wiedza prawdziwa zawsze jest istotna, również dla budowania lepszego jutra. Dla mnie także dlatego, by odbrązowić i w ostrym świetle pokazać bałwany. Czekam więc tych bałwanów, bo w historii szczegóły są najistotniejsze, i jednostki. Działania mas, tak jak ich wyedukowane spojrzenie, najczęściej nie mają znaczenia, a więc i wartości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znany i pracowity niemiecki historyk Heinrich Treitschke napisał kiedyś taką mądrość: "Historię tworzą ludszie." Zapewne, bo przecież nie np. koty, acz trudno nie docenić historycznej roli kota europejskiego w położeniu kresu wielkiej epidemiii dżumy i zepchnięciu szczurów do kanałów. Co jeszcze? Zapewne rzeczy, które człowiek wytworzył i od których się uzależnił. Ich używanie, dążenie do ich nabycia itd. miało ogromny wpływ na bieg dziejów. Podobnie jak religie i ich wpływ na społeczeństwo, czasem dodatni, a czasem ujemny.

Ja dopatruję się olbrzymiego tragizmu w fakcie, że osiąganiu coraz większych możliwości w dziedzinie zapsokajania potrzeb materialnychm, czynienia życia wygodniejszym i przynajmniej nieco dłuższym niż w dawnych wiekach, towarzyszyły kataklizmy wojen światowych, krwawych podbojów budujących imperia, a następnie nieraz równie krwawy upadek tychże imperiów, ludobójstwa i masowego bezrobocia.Z pewnością jednak nie będę w tym oryginalny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może nie politycy tworzą historię, a wielki kapitał?
Książka napewno będzie bardzo interesująca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, brzytwą źródeł historycznych. Np. stare gazety wykazują, jak to było naprawdę z takim np. powstaniem spartakusowców w Berlinie w styczniu 1919. Podczas gdy podaje się do wierzenia, że to byli niewinni męczennicy brzydkich przedhitlerowców, z ówczesnej prasy dowiadujemy się m. in. jak "kupowali" nie tylko żywność (co jest rzeczą skądinąd ludzką), ale również złoto i srebro przy użyciu broni palnej i granatów. Zaś mordy dokonane na poddających się niemieckich bolszewikach bledną w porównaniu do rzezi, jaką urządzili składającej broń rosyjskiej młodzieży wojskowej w Petersburgu ponad dwa lata wcześniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie znam szczegółów, ale jeśli nawet, to i tak niewiele pomoże. Np. dokumenty świadczące o tym, że tak krwawemu atakowi na Pearl Harbour można było zapobiec gdyby FDR był tym rzeczywiście zainteresowany, opublikowano już w 1977. Co prawda z czarnymi plamami w niektórych miejscach, ale tylko niektórych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podjęto decyzję aby przedłużyć klauzulę utajniania ważnych dokumentów 2 Wojny Światowej na następne 50 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owszem, powiązania wielkiego kapitału amerykańskiego tak z międzywojennym ZSRR jak z Trzecią Rzeszą przed 7 XII 1941 są rzeczą udowodnioną. Podczas gdy ambasador amerykański w Warszawie kręcił filmy i robił zdjęcia oraz notatki dokumentujące bestialstwa wojny Hitlera przeciw naszemu krajowi, na Warszawę toczyły się walce niemieckich dywizji zmotoryzowanych, wyposażone w ciężarówki wytwarzane na amerykańskiej licencji.

Można to ostatecznie próbować jakoś usprawiedliwić twuerdzeniem, że prywatni przedsiębiorcy, tacy jak pan Henry Ford, czy bankier pan Rockefeller nie po to budowali swoje koncerny, aby pogardzić dodatkowym zarobkiem dziękli interesom z dyktatorami, którzy osobiście budzili w nich odrazę. Niestety, najnowsze badania nad dwiema rewolucjami w Rosji wskazują, że brytyjskie i amerykańskie służby specjalne, a także dyplomacja unurzały ręce po łokcie w popieraniu obalenia caratu, a następnie doprowadzenie do władzy bolszewików. Co się tyczy związków wielkich banków niemieckich, amerykańskich i niektórych innych z NSDAP, sprawa jest bardziej wątpliwa i jest to teza, która wymaga dopiero udowodnienia. Jednak po kolei. Wykładnia historii wymaga ścisłości oraz oparcia o źródła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mocarstwa zachodnie posiadały wszystkie środki niezbędne do tego, aby pozbawić władzy tych trzech towarzyszy partyjnych zanim urośli w siłę i podpalili świat. Dlaczego tego nie zrobiono?

Nie jest już tajemnicą że banki amerykańskie wspierały zarówno dojście Hitlera do władzy jak i sowiecką gospodarkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piszę tę książkę już od jedenastu lat. Będę ją powoli kończył. Zaś w najbliższym czasie trzy artykuły o plamie 1 i 2.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.