Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pięć "Iwon", cztery "Śluby" - Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu

Redakcja
Ślub Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz (Teatr Współczesny w Szczecinie i Teatr im. Kochanowskiego w Opolu).
Ślub Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz (Teatr Współczesny w Szczecinie i Teatr im. Kochanowskiego w Opolu). materiał prasowy
Premierą "Ślubu" Witolda Gombrowicza w reżyserii Mikołaja Grabowskiego rozpocznie się w sobotę, 22 października 2016 roku XII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, którego organizatorem jest miejscowy Teatr Powszechny im. Kochanowskiego.

Pierwszy festiwal Gombrowiczowski odbył się w 1993 roku. To impreza, która od początku swojego istnienia ma charakter interdyscyplinarny, łączący teatr, naukę, krytykę, sztuki plastyczne, muzykę, film. Jest to z założenia festiwal, który pełni rolę forum wymiany myśli, doświadczeń, interpretacji. Na nowo stawia także problem czytania i odczytania dzieła Gombrowicza w zmieniającej się rzeczywistości. W pierwszych edycjach imprezie patronowała i życzliwie wspierała ją swoimi rekomendacjami Rita Gombrowicz, wdowa po zmarłym pisarzu. Od VIII edycji Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu ma formę konkursu, w którym spektakle ocenia jury złożone z ludzi teatru krytyków, reżyserów, teatrologów. W tym roku będą to: Jacek Wakar, Jan Bończa - Szabłowski, Nina Kiraly (Węgry), Bożena Sawicka i Aleksander Mardań.

Pierwszym konkursowym spektaklem będzie "Ślub" Witolda Gombrowicza przygotowany przez Mikołaja Gombrowicza z zespołem gospodarzy imprezy czyli Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego. W rolach głównych wystąpią: Łukasz Stawowczyk, Karol Puciaty, Piotr Kondrat i Jarosław Rabenda. W kolejnych dniach radomskiego festiwalu zobaczymy jeszcze trzy inne przedstawienia "Ślubu": teatru Baj Pomorski w Toruniu, koprodukcję Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu i Teatru Współczesnego w Szczecinie (reżyseria: Anna Augustynowicz) oraz Teatru Repliko w Madrycie w inscenizacji Jarosława Bielskiego.

XII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu to aż pięć (!) realizacji "Iwony, księżniczki Burgunda". Tę najpopularniejszą bodaj sztukę Witolda Gombrowicza zaprezentują: Váci Dunakanyar Színház i Nemzeti Színház w Budapeszcie, En Rang d'Oignons compagnie w Marsylii, Pablito No Clavó Nada z Buenos Aires, Teatr Studyjny Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (reż. Anna Augustynowicz); będzie też "Princess Ivona", najnowsza premiera Teatru Syrena w Warszawie w reżyserii Omara Sangare z Barbarą Wrzesińską, Danielem Olbrychskim i studentami warszawskiej Akademii Teatralnej. Z kolei Jacek Bunsch zaprezentuje w Radomiu swoje przedstawienie "Pamiętnik Stefana Czarnieckiego" (na motywach opowiadania tytułowego i "Na kuchennych schodach") przygotowane w szczecińskim teatrze Piwnica przy Krypcie, zaś Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego pokaże spektakl "Pustka. Pustynia. Nic" Leszka Bzdyla z muzyką Mikołaja Trzaski na motywach "Dzienników" Gombrowicza.

XII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, finansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Radomiu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zakończy się 29 października br. uroczystą galą, na której zostaną wręczone nagrody dla najlepszych spektakli i ich twórców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto