Facebook Google+ Twitter

Pięć kroków do finału Ligi Mistrzów. Krok 2 - finanse

"Pięć kroków do finału Ligi Mistrzów" - seria artykułów analizujących FC Barcelonę i Manchester United w drodze do finału tych prestiżowych rozgrywek. Krok 2 - finanse.

Drugim krokiem do finału Ligi Mistrzów były zasoby finansowe obu klubów. Odpowiednie gospodarowanie pieniędzmi pozwoliło na przeprowadzenie dobrych transferów oraz przygotowanie zespołu do całego sezonu. Na budżet finalistów Ligi Mistrzów składa się wiele rzeczy. Od sprzedaży biletów, reklam, praw do transmisji do sponsorowanych tournee.

Najdroższe kluby piłkarskie 2011


Ranking ukazujący najdroższe kluby piłkarskie w 2011 roku. Do oceny bierze się w nim pod uwagę wszystkie operacje finansowe dokonywane przez światowe kluby.

Manchester United / Fot. Paul Thomson, C.C. 2.0Najdroższym klubem piłkarskim 2011 jest Manchester United. Mimo dużego długu angielski zespół należący do rodziny Glazerów to największa marka wśród sportów drużynowych. Według statystyk na całym świecie drużynie tej kibicuje ponad 330 milionów fanów. Taka rzesza kibiców przekłada się na dochodowość. Dzięki umowom podpisanym z Turkish Airlines, Betfair i kilkoma firmami telekomunikacyjnymi, przychody angielskiego zespołu z reklam wyniosły 122 mln dolarów. Taka suma oznacza wzrost o 16 procent w lokalnej walucie, co jest największym przyrostem z wszystkich klubów na świecie.
Manchester United został wyceniony na 1864 miliony dolarów, a przychody tego zespołu wyniosły 428 milionów dolarów.

FC Barcelona / Fot. JoJan, C.C. 2.0Drugi z finalistów tegorocznej Ligi Mistrzów, FC Barcelona, znajduje się na piątej lokacie wśród najdroższych zespołów 2011. Wartość zespołu z Katalonii jest dwa razy mniejsza od Manchesteru United. Hiszpański zespół jako jeden z niewielu zaliczył 2 procentowy spadek w tym aspekcie względem zeszłorocznego rankingu. Wpływ na tą sytuację może mieć duże zadłużenie Hiszpanów oraz brak strategicznego sponsora (FC Barcelona na swoich koszulka promuje UNICEF). Kataloński klub przede wszystkim zarabia ze sprzedaży praw do transmisji. Pod tym względem Barcelona jest potentatem i zarabia 218 milionów dolarów. Całość przychodów Blaugrany wyceniana jest na 488 milionów dolarów i jest gorsza jedynie od Realu Madryt. Złą wiadomością dla wszystkich kibiców jest jednak fakt, iż lukratywna umowa z MidiaPro, odnośnie sprzedaży praw do transmisji, stoi pod znakiem zapytania.
FC Barcelona została wyceniona na 975 milionów dolarów, a przychody tego zespołu wyniosły 488 milionów dolarów.

Podsumowanie


Patrząc na "Krok 2 - finanse" śmiało można powiedzieć, iż Manchester United jest zespołem lepiej radzącym sobie w tej kwestii. Zarówno większa promocja klubu na świecie jak i lepszy dobór sponsorów doprowadził do wysokiej wartości klubu. Oba zespoły borykają się z problemami finansowymi, jednak w przypadku dużego kryzysu, angielski klub jest w o wiele lepszej sytuacji od FC Barcelony. Biorąc pod uwagę "Krok 2 - finanse", Manchester United zdobywa punkt i doprowadza do remisu w tym wirtualnym pojedynku.

FC Barcelona - Manchester United 1:1
1:0 - "Krok 1 - występy w LM" - FC Barcelona
1:1 - "Krok 2 - finanse" - Manchester United

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.