Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8120 miejsce

Pięć lat po tragedii w Tatrach

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-01-28 18:15

28 stycznia 2003 roku, lawina, która zeszła spod szczytu Rysów, przysypała uczestników szkolnej wycieczki z Tychów. Pod zwałami śniegu śmierć poniosło siedmiu licealistów i ich opiekun.

Morskie Oko. / Fot. Justyna WtulichNajwiększa tragedia w historii polskich Tatr miała miejsce 28 stycznia 2003 roku. Dla tyszan jest to pamiętna data. Właśnie wtedy lawina przysypała członków Uczniowskiego Klubu Sportowego „Pion”, działającego przy I LO im. Leona Kruczkowskiego w Tychach. Lawina przełamała lodową taflę, która miała kilkadziesiąt centymetrów grubości. Ciała ostatnich ofiar wydobyto z dna Czarnego Stawu dopiero 4 miesiące po tragedii.

W intencji ofiar 28 stycznia 2008 roku o godz.13 została odprawiona msza w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętej Rodziny. Najbliższa rodzina, przyjaciele, koledzy, koleżanki, nauczyciele i wierni mieszkańcy przybyli, aby pomodlić się za zmarłych licealistów i ich opiekuna.

Góry. / Fot. Justyna Wtulich29 stycznia, w I LO im. Leona Kruczkowskiego, zostanie zorganizowany przez rodziny tragicznie zmarłych oraz dyrekcję szkoły dzień pod hasłem: „Bezpieczne Góry”. Zaproszeni goście m.in.: pracownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz alpiniści z Polskiego Związku Alpinizmu będą mówić o zagrożeniach, na które trzeba uważać wybierając się nie tylko w góry, ale także nad morze czy też jezioro.

Uczniowie otrzymają wskazówki, jak w bezpieczny sposób spędzać wolny czas. Na terenie szkoły młodzież będzie mogła zobaczyć wystawę grafiki i zdjęć poświęconym górom oraz kilka krótkometrażowych filmów dydaktycznych.

Zawrat, wrzesień 2010, czyli jak nie należy chodzić po górach

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Anonim
  • Anonim
  • 09.11.2011 01:33

Nikt nie morze przewidzieć lawiny, ale moze uniknąć zagrorzenia wynikającego z warunków panujących. Dlatego rozsadny człowiek by sobie podarował wyprawy, kiedy to jest sie odpowiedzialnym za innych ludzi. Nikt z nas w goolezi nie jeżdzi samochodem narmalną prędkością, lub też nie stąpa po zamarzniętym jeziorze gdy gdy od dwóch dni tempera tuje plusuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ukryty
  • Ukryty
  • 20.11.2010 11:35

straszne to jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ktoś
  • ktoś
  • 03.11.2010 08:45

Nauczyciel był bardziej doświadczony niż nie jeden przewodnik. Zamiast osądzać, byście się za nich wszystkich pomodlili.... On i tak otrzymał już największą karę, pod jego opieką zginęli młodzi ludzie, i to nie z jego winy. Współczuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Obserwator
  • Obserwator
  • 02.11.2010 19:22

Te dziecaki były zapatrzone w nauczyciela i wdzięczne mu ze zajął im wolny czas nie dostał za to kosmicznych pieniędzy uważam ze nie była to jego wina zagrożenie lawinowe jest codzeinnie w górach 2 stopień to nie 5!!!! założę sie ze były by pretensje jak by pojechali i w ogólenie weszli w góry, Jakby było mega zagrożenie nikt by nie pozwolił im w ogóle wyjść- a tak nei było!!!!współczuje Nauczycielowi jak i rodzicą poprostu nieszczęśliwy wypadek, nie ma winy nauczyciela

Komentarz został ukrytyrozwiń
kasia
  • kasia
  • 01.11.2010 18:34

polecam zobaczyc
http://superwizjer.onet.pl/36746,biala-smierc,archiwum-detal.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
rfgt
  • rfgt
  • 31.10.2010 18:33

tragedia

Komentarz został ukrytyrozwiń
slodyczbeztroski
  • slodyczbeztroski
  • 31.10.2010 14:02

Ewidentnie wina leżała po stronie nauczyciela.! Bo jak można być takim głupcem żeby podczas 2 stopnia zagrożenia lawiną wziąć młodzież w góry ! To trzeba być totalnym idiotą ! Zgadzam się, film 'Cisza' jest bardzo wzruszający.. [*]

Komentarz został ukrytyrozwiń
ASIA
  • ASIA
  • 29.10.2010 21:25

hmmm nie osądzajmy a nie będziemy sądzeni . Osobiście jako matka WSPÓŁCZUJĘ rodzicą jak również nauczycielowi. Któż z nas chciałby nośic na swych barkach takie brzemię ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
ajaaa
  • ajaaa
  • 29.10.2010 20:12

Magda :
opiekunów było dwóch jeden szedł z przodu a drugi z tyłu . Temu z przodu udało sie przeżyć jak i również dwóm uczniom dziewczynie i chłopakowi którzy szli z przodu ...
według mnie to totalana głupota wybrać sie w Tarty bez przewodnika oraz wspinać sie po górach jeżeli było 2 stopien zagrożenia lawiny !!!!!
< oglądałam film - tvn prawdziwe historie - '' Cisza ''serdecznie polecam ! ;)
to zarazem barzdo przykre oraz wzruszające [*] Bóg z Wami !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcin Nowak
  • Marcin Nowak
  • 29.10.2010 19:24

WINNY JEST NAUCZYCIEL PONIEWAŻ WYJŚCIE NA RYSY ZIMĄ BEZ DOŚWIADCZONEGO PRZEWODNIKA TO TOTALNA GŁUPOTA!!!