Facebook Google+ Twitter

Pięć lat po zamachu na WTC. Raport Wiadomości24.pl

W Nowym Jorku minutą ciszy rozpoczęły się obchody 5. rocznicy zamachów terrorystycznych na USA. Zebranych w Strefie Zero powitał burmistrz miasta Michael Bloomberg. Następnie rozpoczęło się czytanie nazwisk wszystkich ofiar zamachu.

Dziewiętnastu terrorystów Al-Kaidy uprowadziło cztery samoloty pasażerskie. Dwa znich zniszczyły nowojorskie wieże World Trade Center, jeden trafił w Pentagon, a ostatni, którego celem był Biały Dom, rozbił się w Pensylwanii. Zamach zebrał okrutne żniwo. Zginęło około trzech tysięcy osób, w tym pięciu Polaków. Wśród ofiar jest 300 policjantów i strażaków, którzy w pierwszych minutach tragedii starali się ratować ludzkie życie.

11 września 2001 to dla wielu także data graniczna w najnowszej historii świata. Tego dnia zaczęła się bowiem globalna wojna z terroryzmem, która trwa do dziś.

RELACJE ŚWIADKÓW:
Jan Demczur: Przeżył i pomógł przeżyć innym
Rozmowa z Leokadią Głogowską: Modliłam się, aby przyjąć śmierć w spokoju

ŚWIAT PO ZAMACHACH:
Miliony dolarów na odszkodowania dla ofiar WTC
World Trade Center – pięć lat życia w strachu, Tomasz Sawczuk

OBCHODY ROCZNICY:
WTC: Bush złożył kwiaty w Strefie Zero
Pakistan: Większe środki bezpieczeństwa w rocznicę zamachu

DZIAŁALNOŚĆ AL-KAIDY:
Zawahiri apeluje do muzułmanów świata o walkę z USA
W internecie film z Osamą bin Ladenem i zamachowcami z WTC

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

fatalnie wygląda ten tytuł w okienku z lewej w 2007 r.; wręcz kompromituje serwis:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mirnal - obejrzyj film WTC stracona szansa, a później podyskutujemy, do sciągniecia z Google, z polska ścieżka dźwiękowa. Ja kupiłem płytę DVD dołączona do jednego z czasopism w Polsce. To film dokumentalny, nie fabularny.
Co do wybuchów, to na pocąatku twierdzono że wybuchały butle gazowe :) WTC to były budynki o klasie bezpieczeństwa 1 i istniał całkowity zakaz używania w nich urządzeń niebezpiecznych, min. butli gazowych - wszystko na prąd..
W latach 50 amerykańska armia przeprowadzała na swoich żołnierzach doświadczenia związane z napromieniowaniem po wybuchu jądrowym. Oczywiście bez ich zgody. Sprawa wyszła na jaw w latach 80-tych. Można sobie wyobrazić, że Amerykanie byli by w stanie wysadzić WTC. No i nikt na forum nie wypowiada się, gdzie jest samolot, który uderzył w Pentagon.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewnie, że nie wymyśliłeś. Albo coś się przywidziało świadkom, albo wybuchy przypadkowe, albo przemyślane wybuchy terrorystów, abyśmy mieli teraz inne teorie... Po prostu będę szczery - nie wyobrażam sobie, aby to sami Amerykanie wysadzili WTC. Już szybciej przełknałbym sensację typu - Judasz nie był taki zły (tez podobno są świadkowie).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mirnal wybuchy są przedstawione w relacjach świadków. Sam ich nie wymyśliłem. Za to może świadkowie tych wydarzeń ? Jest za dużo sprzecznych informacji co do tego. Ale jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest różnica pomiędzy procedurą odpalenia dzwonka na przerwę przez woźnego, a wyjściem w kosmos. Procedura wpuszczania do kabiny? A kto wie, jak do tego doszło? Pokazywano zatoniecie promu u wejścia do greckiego portu. Zginęło kilkadziesiąt osób, bo z 12 drzwi wodoszczelnych były zamknięte 3. I zatonął w try miga. A dlaczego nie byly zamnknięte? Nie było procedur? Nie, były - ale za każdym razem musiał ktoś nacisnąć guzik, aby elektryczne dzrwi się zamknęły, a to dużo czasu i energii, zatem nie zamykano. A jak doszło do katastrofy i agregat został uszkodzony, to energii nie było. Czy wszyscy na noc zamykają kurek gazowy? A co na to procedury?
Natomiast procedura zestrzelenia samolotu pasażerskiego przez wojskowy to poważniejsza sprawa. Jeśli jej nie było, a nie wydano rozkazu, to nie zestrzelono. Widzieliście film o zestrzeleniu koreańskiego samolotu przez Rosjan? Albo irańskiego przez Amerykanów?
O kilunastu wybuchach nic nie słyszałem. Co, dokłądnie nie policzono, ile było? Taka ważna sprawa i nie policzono? To podczas zamachu ma jedną osobę dokłądnie precyzują liczbę strzałów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie było procedury nie wpuszczania postronnych osób do kabiny pilota ? Nie było procedur zniszczenia celów zagrażających bezpieczeństwu narodowemu ? Budynek rządowy nie miał tarczy anty-rakietowej na wyposażeniu, osoby obsługujące i mogące ostrzec ludzi mieli przerwę śniadaniową ? Dlaczego przed zawaleniem się WTC nastąpiło kilka, kilkanaście wybuchów w innych częściach budynków ? Ludzie są szkoleni i przygotowani na każdą możliwość dlatego aby działać w razie potrzeby a nie czekać aż coś się stanie. Dlaczego Bush składa kwiaty 10.09 a nie 11 ? Dlaczego nikt nie kwestionuje zamachów terrorystycznych w Europie ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piloci zostali zaskoczeni, a o materiale noży dowiedzieliśmy się parę dni później z telestacji.
Nie zostały zestrzelone, bo nie było procedury. Dopiero parę dni temu wprowadzono taką możliwość.
Teraz jesteśmy mądrzejsi, ale wówczas to było wszystko po raz pierwszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko dlaczego nie ma dowodów na uderzenie wielkiego samolotu w budynek Pentagonu ? Jak to możliwe, że piloci i stewardesy poddały się kilku osobom z plastikowymi nożykami ? Dlaczego samoloty nie zostały zestrzelone zanim uderzyły w WTC ? Wygląda na to, że każdy bał się wszystkiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzięki, poprawione

Komentarz został ukrytyrozwiń

Korekta: [...]było 300 policjntów i strażaków, którzy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.