Facebook Google+ Twitter

Pięć lat temu zmarła Astrid Lindgren

28 stycznia mija pięć lat od śmierci Astrid Lindgren - autorki, której twórczość podbiła serca wielu pokoleń dzieci na całym świecie.

Astrid Lindgren, 1924 r.Urodziła się 14 listopada 1907 roku. Z twórczością literacką związała się dość późno, publikując w roku 1944 książkę "Zwierzenia Britt-Mari". Kolejne książki powstawały bardzo szybko - niekiedy rok po roku. Wszystkie spotykały się z ciepłym przyjęciem. Lindgren w genialny sposób ukazywała świat dzieci, przyjmując za punkt widzenia świadomość i postrzeganie swych małych bohaterów.

Swoje opowieści potrafiła umieszczać tak w realiach świata jej wspólczesnego, jak i w mitycznej, bajkowej rzeczywistości. W ten sposób otrzymaliśmy szeroki wachlarz wykreowanych przez autorkę postaci, z których większość stanowi obecnie łatwo rozpoznawalny symbol. Dziś rzadko kto nie kojarzy nazwy "Bullerbyn" z wesolą, beztroską gromadką dzieci, zaś Pippi Langstrump, druga pod względem popularności obok bohaterki "Ani z Zielonego Wzgórza" rudowlosa, niesforna dziewczynka, natychmiast przywodzi na myśl przygody tego sympatycznego, obdarzonego nadludzką silą dziewczęcia.

Fani baśni i czasów rycerskich znakomicie odnajdują się w klimacie książek "Bracia Lwie Serce" (opowieść o dwóch braciach, którzy umierają w chłopięcym wieku i przenoszą się do magicznej krainy Nangijala, by toczyć tam walkę o pokój w pośmiertnym świecie) czy "Ronja, córka zbójnika" (zgodnie z tytułem, książka opisuje przygody córki herszta bandy zbójeckiej, która zaprzyjaźnia się z potomkiem herszta kontrabandy i dzięki temu doprowadza do zakończenia konfliktu pomiędzy zwaśnionymi zbójami).

Bohaterowie Astrid Lindgren nie są idealni. To dzieci jak wszystkie inne: wesołe, rozbrykane, ale nie zawsze grzeczne (tytułowy bohater "Emila ze Smalandii" broi coś w zasadzie w każdym rozdziale książki, zaś bracia Lisy z "Dzieci z Bullerbyn" są prawdziwym ogniem zapalnym dla wszelkich problemów). Stąd ciężko jest doszukiwać się w tych książkach moralizowania i chęci wychowania czytelników - to raczej odbicie ich życia, oczywiście nieco wyidealizowane, bo w świecie dziecka zawsze wszystko powinno kończyć sie dobrze.

Twórczości Astrid Lindgren trudno nie znać. Serwowana dzieciom tak przez rodziców, jak i obowiązek szkolny, zdobyła ogromną popularność także za pośrednictwem licznych ekranizacji. I choć po książki Lindgren sięgają głównie najmlodsi, to ich treści, przesycone po brzegi dziecięcą radością i fascynacją światem, pozostają w nas na cale życie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

emia skotok
  • emia skotok
  • 12.05.2011 20:18

nicola kocha dzieci z bulerbyn

Komentarz został ukrytyrozwiń
emilia  szkotok
  • emilia szkotok
  • 12.05.2011 20:16

astrid lingeren byla dla moich dzieci bardzo wazna

Komentarz został ukrytyrozwiń
Małgosia  Zep
  • Małgosia Zep
  • 07.01.2011 12:16

Poprostu kocham Dzieci z Bullerbyn

Komentarz został ukrytyrozwiń
arleta kleepacka
  • arleta kleepacka
  • 22.10.2010 20:01

ona jest piękna mam 9 lat uwielbiam ją jestem jej fanką

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry artykuł +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze nigdy nie widziałam takiego zdjęcia Astrid Lingren. Plus- za pamięć

Komentarz został ukrytyrozwiń

ja tak samo! ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja też :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciepłe przypomnienie Agato,dziękuję :)
"po książki Lindgren sięgają głównie najmlodsi..." - szczęśliwie tym dzieciom czytają przecież często dorośli:) Uwielbiam "Dzieci z Bullerbyn"! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.