Facebook Google+ Twitter

Pięć roślin, które zmieniły świat. O książce Henry'ego Hobhouse'a

Henry Hobhouse prowadzi czytelnika przez zaskakującą historię pięciu roślin, bez których wielu z nas nie wyobrażałoby sobie życia. Kawa, tytoń, winorośl, kauczuk i drewno... Jaka jest ich historia?

Znakomity dziennikarz m.in. "The Wall Street Journal" napisał książkę: "Pięć roślin, dzięki którym powstały fortuny". Kawa, tytoń, winorośl, kauczuk i drewno stały się źródłem bogactwa dla wielu ludzi, ale również i dla całych narodów. Współcześnie mało kto wyobraża sobie świat bez nich. Tymczasem Henry Hobhouse prowadzi czytelnika przez opowieść o ich odkryciu, tajnikach uprawy i unikatowych warunkach klimatycznych, w których przystało im dojrzewać. Rozwiewa wszelkie tajemnice dotyczące gatunków, cen i jakości najlepszych produktów wykonanych z tytułowych pięciu roślin.

Książkę rozpoczyna opowieścią o drewnie, materiale, który dla człowieka stanowił podstawowy budulec od samego początku istnienia. Paradoksalnie to właśnie ten surowiec spowodował rozwój rewolucji przemysłowej w Anglii o 50 albo nawet i 100 lat wcześniej niż w innych krajach. Jego niedobór jako środka opałowego spowodował intensywniejsze wydobywanie węgla, co z kolei przyczyniło się do rozwoju maszyn, które były w stanie kopać i pozyskiwać surowiec z coraz to niższych poziomów.

Kolejną bohaterką opowieści Hobhouse'a jest winorośl. Znana już starożytnym Grekom, dla których wino było napojem powszednim. Ale winorośl to też źródło bogactwa- pozwala niemal dwudziestokrotnie zwiększyć zyski z uprawy ziemi. Przykładem może być Nowa Zelandia, w której produkcja wina praktycznie nie istniała. W tej chwili kraj ten jest jednym z liczących się producentów tego trunku na świecie.

Popyt na kauczuk rósł systematycznie wraz z rosnącą popularnością rowerów i samochodów. Ta niezwykła roślina była nawet źródłem konfliktu o charakterze międzynarodowym! Choć ludzie stworzyli już syntetyczną gumę, to kauczuk jest nadal najlepszym surowcem do produkcji wyrobów gumowych. Dlaczego? Rozwiązanie zagadki w książce Hobhouse'a.

Tytoń, mimo swojej złej reputacji w XXVIII wieku stanowił źródło niezwykłego bogactwa w rodzących się Stanach Zjednoczonych. Dopiero w latach 40. XX wieku odkryto silny związek między paleniem a rakiem płuc czy chorobami serca. Nie zmieniło to jednak postawy wielu palaczy wobec palenia papierosów. Tytoń wciąż przynosi ogromne zyski, ale dziś jesteśmy o wiele bardziej świadomi jego negatywnych skutków działania na ludzki organizm. Czy to nas powstrzyma?

Arabika czy może robusta? Z mlekiem czy espresso? Ukochana kawa wielu ludzi w ostatnim rozdziale książki odkrywa przed czytelnikami swoje sekrety. Co ma więcej kofeiny kawa czy herbata? Czy kawa może szkodzić? I jakie są zasady jej uprawy? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w książce "Pięć roślin...".

Henry Hobhouse wykonał niesamowitą pracę. W ponad 400-stronicowej książce zawarł wszystkie najważniejsze fakty dotyczące wybranych roślin. Mimo licznych wątków historycznych i danych liczbowych książka wciąga niczym dobra powieść.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.