Facebook Google+ Twitter

Pięćdziesiąta rocznica budowy muru berlińskiego

W zeszłym tygodniu upłynęła pięćdziesiąta rocznica budowy muru berlińskiego. W tym dniu niemiecki magazyn der Spiegel opublikował relację z wydarzeń w Berlinie z roku 1961.

Od 1949 roku Niemcy podzielone były na dwie części – zachodnią RFN i wschodnią NRD. Teoretycznie Berlin miał być niezależny od tych dwóch państw, ale w praktyce jego zachodnią część uznawano za sferę wpływów aliantów, a wschodnią ZSRR. Mimo że już w 1952 roku pojawiły się pierwsze „wewnątrz-niemieckie granice”, to jednak nie można powiedzieć, że żelazna kurtyna już istniała, a to ze względu na Berlin. Był on miejscem, gdzie nadal można było się przedostać z NRD do RFN. Ponadto jeszcze w czerwcu 1961 r. przewodniczący wschodnioberlińskiej partii SED Walter Ulbricht twierdził, że nikt nie zamierza budować żadnego muru w tym mieście.

Niemniej rząd NRD chciał zapobiec masowym ucieczkom ludności ze wschodniej części Niemiec i tym samym nie dopuścić do upływu siły roboczej. Poza tym znaczna część robotników mieszkała we wschodniej części miasta, ponieważ czynsz za mieszkanie i żywność były tańsze, ale pracowała w Belinie zachodnim i tam płaciła podatki.

Co się stało w nocy z 12 na 13 sierpnia 1961 roku? Niemiecki magazyn der Spiegel w pięćdziesiątą rocznicę budowy muru berlińskiego podał dokładną relację godzina po godzinie. Reportaż przedstawiony jest tak, jakby wszystko działo się dziś.

Wieczorem 12 sierpnia w Berlinie wschodnim około godziny 22 Walter Ulbricht, sekretarz generalny Niemieckiej Socjalistycznej Partii Jedności (SED),
spotkał się z członkami biura politycznego NRD. Wtedy to ujawniono dotąd ściśle tajne plany podziału Berlina. Od tego spotkania wszystko potoczyło się szybko. Już tej samej nocy rozpoczęła się budowa muru, który podzielił Berlin na następne 28 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.