Facebook Google+ Twitter

Piechociński: Europa jest w dalszym ciągu w dużym kryzysie postaw

Rozmowa dnia w Polskim Radiu stanęła pod znakiem zielonej czterolistnej koniczynki. Gościem był Janusz Piechociński, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego i minister gospodarki, który nie kupuje kota, aby nie płacić jak za tygrysa.

Wicepremier Janusz Piechociński (PSL). http://www.psl.org.pl/upload/obrazki/Piechocinski.jpg licencja: CC3.0 / Fot. PSLNie bawiliśmy się i nie dopraszaliśmy polityków

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział, że idzie do Parlamentu Europejskiego, by zabezpieczać polskie interesy. Jest to konsekwentna realizacja założeń, "które są odwieczną strategią ruchu ludowego polskiego, to już będzie 120 lat, to wielkie zobowiązanie i przesłanie patriotyzmu: "A Polska winna trwać wiecznie" Wincentego Witosa, jest jakby naszym takim mottem każdego dnia, stąd traktujemy te wybory wyjątkowo poważnie, stąd nie bawiliśmy się i nie dopraszaliśmy polityków, skąd się tylko dało, żeby były głośne nazwiska, nie zaprosiliśmy też ani jednego celebryty." PSL pod jego wodzą być może zmieniło swoje oblicze, ale pamięć powszechna wciąż pielęgnuje obrazy jednej z najmocniejszych, najtrwalszych, najbardziej stabilnych i zapamiętanych w historii Rzeczpospolitej partii politycznych.

Stabloizowany sposób prowadzenia polityki

Ludowcy jakby stracili na poparciu i popularności. Przynajmniej takie wnioski można wyciągać po zapoznaniu się z prezentowanymi w mediach wynikami badań sondażowych. Trzeba przy tym pamiętać, że taki obraz aktualnych wydarzeń znajduje swoje dopełnienie w wynikach przedstawiających procent chętnych do wzięcia udziału w głosowaniu. To dość niska wartość liczbowa jaką stwierdzają instytucje zajmujące się oceną społecznych dążeń i poglądów. Janusz Piechociński poczynił pewne analizy i spostrzeżenia: "Na pewno w kulturze i jakości słowa i zachowań i tych różnych wygłupów, bo tak to trzeba nazwać, nie tylko środowisk radykalnych, bo taki stabloizowany sposób prowadzenia polityki wdziera się także do partii głównego nurtu, mówię to z przykrością, także do partii parlamentarnych. Widzimy to na co dzień podczas obrad parlamentu." Można więc chyba mówić o zauważalnych proporcjach jakie kształtują pewną prawidłowość. Jakość polityki parlamentarnej tworzy równie budujący odsetek obywateli, którzy chcą realizować się czynnie jako wyborcy i uczestnicy zachodzących przemian. Zatem jaki procent uprawnionej populacji RP pójdzie w niedzielę na wybory? "Dwadzieścia parę procent, jeden z najniższych w Europie, podczas gdy równolegle mamy jedną z największych akceptacji dla obecności Polski i Polaków w Europie. To pokazuje, że ta materia jest nie do końca czytelna, że przyzwyczailiśmy się na swój sposób, że jesteśmy w Europie, a także sposób uprawiania polityki w Polsce ostatnio – konfrontacyjny, ironizujący, spekulujący, odbierający komuś innemu dobre intencje" - szef PSL rzeczowo omawia kondycję państwa. Odnosi się przy tym do narodu z troską i apelem o rozsądek: "Przestrzegam Polaków przed tym, szczególnie tych, którzy idą na wybory, aby nie sięgali po radykalne, niesprawdzone ruchy, nie dali się nabrać na to, że te wybory mają być pewnym testem i podsumowań polityki krajowej, tylko żebyśmy pamiętali, że nasza Europa jest w dalszym ciągu w dużym kryzysie postaw, nasza Europa nie wychodzi wcale, tak jak sądziliśmy, szybko z kryzysu." Przekaz ludowców niezmiennie odznacza się pewną bezpośredniością, odwołuje się do wartości najbliższych jednostce, jest familijny w bardzo dobrym stylu. Tyle tylko, że nie uległ zmianie przez całe dziesięciolecia i w rozpędzonym świecie XXI wieku, gdzie dominuje konsumpcjonizm i interaktywna cyberzależność od maszyny, może być po części szacowany w kategoriach anachronizmu i skansenów. Młodzi wyborcy oceniają takie bloki tematyczne poprzez pryzmat własnych potrzeb i możliwości jednej chwili.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Podziwiam pana Piechocińskiego, a zarazem mu współczuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.