Facebook Google+ Twitter

Pięciu polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

W Afganistanie zginęło 5 polskich żołnierzy - informuje PAP. Do ataku doszło w prowincji Ghazni, około 10.30 czasu polskiego. Pojazd Polaków należących do zespołu odbudowy prowincji, wjechał na minę pułapkę. Odpowiedzialność za atak wzięli na siebie talibowie.

 / Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej5 polskich żołnierzy pochodziło z 20 Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach. W jednostce od rana flagi opuszczone są do połowy masztu.

Polacy nie działali na linii frontu. Należeli do jednostki PRT, która zajmuje się odbudową Afganistan i pomocą cywilom. W środę rano, wraz z grupą 30 innych pojazdów zmierzali na uroczystość otwarcia mauzoleum w Razzak. Atak nastąpił, gdy znaleźli się na terenie zurbanizowanym. Wojskowi szacują siłę na ok. 100 kg.

Pod pojazdem typu typu M-ATV wybuchła mina, zabijając wszystkich członków załogi. Wg agencji France Presse, pojazd Polaków został doszczętnie zniszczony.

Odpowiedzialność za atak przyjął rzecznik talibów i potwierdził, że celem byli polscy żołnierze.

To pierwszy atak na polskich żołnierzy, w którym jednocześnie zginęło aż 5 polskich żołnierzy. Od początku misji w Afganistanie zginęło tam 36 osób.

O powodach zamachu na Polaków mówili dziś w TVN24 z końcem września zostały zebrane plony i teraz trzeba je wywieźć, "a skoro na drogach stoją żołnierze, to trzeba ich zastraszyć i zapędzić do baz".

Rodzinom polskich żołnierzy kondolencje złożył prezydent Bronisław Komorowski, zapewniając, że Ministerstwo Obrony Narodowej "dołoży wszelkich możliwych starań, aby w tym trudnym i bolesnym momencie rodziny odczuły, że nie są same".

"To będzie smutna wigilia dla polskiego wojska, nas wszystkich i szczególnie dla rodzin żołnierzy" - powiedział premier Donald Tusk. Zwrócił uwagę, że tak tragicznego wypadku w historii polskich misji wojskowych nie było.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (27):

Sortuj komentarze:

edgemen
 • edgemen
 • 22.12.2011 09:38

"Marcin Kaźmierski Wczoraj 18:32
Po co nam ten cholerny Afganistan?Pytam się, po co???" Lewica, ludzie myslacy w kategoriach lewicowych zaprowadzaja tam porzadek... Marzy im sie lepszy swiat w przyszlosci. A ja powtarzam socjalisci won stamtad...

Komentarz został ukrytyrozwiń
A.N.
 • A.N.
 • 22.12.2011 00:25

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
Najszczersze wyrazy współczucia dla najbliższych rodzin poległych żołnierzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozostała modlitwa za zabitych żołnierzy. Mój kuzyn z innego kraju ma jechać w lutym do Afganistanu. Jak o tym pomyślę to strach mnie ogarnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska waleczność od dawien dawna miała trademark: "Za wolność waszą i naszą".
Śmierć pięciokrotna jest traumą, pojedyncza i dziesięciokrotna takoż...:(

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kuba Wolski
 • Kuba Wolski
 • 21.12.2011 20:48

Tusk i Komorowski powinni podjąć męską decyzję i wycofać naszych chłopców z Afganistanu .Tylko czy to są ludzie z jajami - raczej ludzie do usług .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcin Kaźmierski
 • Marcin Kaźmierski
 • 21.12.2011 18:32

Po co nam ten cholerny Afganistan?Pytam się, po co???

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurny
 • Jurny
 • 21.12.2011 18:27

"Do Afganistanu powinni pojechać ,Kwaśniewski z Milerem i osobiście łby nadstawiać ,to oni zadecydowali o zaangażowaniu naszych chłopców w Afganistanie."
W zastępstwie Aleksandra Kwaśniewskiego niech pojedzie jego córka jako żołnierz -wysunięte ramie swego ojca.
Przyda się tam , być może, na niwie orania pola minowego albo innego .
Może żołnierzom ulżyła by i ją by zaorali -jeśli jest jeszcze do czegoś przydatna ; do orania,rozorania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"To będzie smutna wigilia dla polskiego wojska, nas wszystkich i szczególnie dla rodzin żołnierzy" - powiedział premier Donald Tusk. Zwrócił uwagę, że tak tragicznego wypadku w historii polskich misji wojskowych nie było.Na tyle tylko Tuska stać no [aby się nam lepiej żyło]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Afganistan to państwo, w którym ludzie będący odpowiednikami nazistów chcą zająć cały kraj i przejąć w nim siłą władzę wprowadzając barbarzyńską dyktaturę.
Rozumiem, że w ramach "wolnoć Tomku w swoim domku" państwa zachodnie powinny na to pozwolić, z czystym sumieniem poczekać aż talibowie powołają wszystkich mężczyzn do wojska, a walkę z nimi rozpocząć dopiero jak ruszą na Europę?

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad rem
 • ad rem
 • 21.12.2011 17:16

@ pan Grabski też już świętuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.