Facebook Google+ Twitter

Pięćsetka z Polski debiutuje we Włoszech

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2007-07-04 07:05

Dzisiaj w Turynie premiera Fiata 500, jednego z najbardziej wyczekiwanych tegorocznych debiutów motoryzacyjnych. Produkowane wyłącznie w Polsce autko pojawi się w krajowych salonach po wakacjach.

Na wielką galę w Turynie, gdzie prezentowany dziś będzie nowy model
Fiata 500,
zjechało ponad 7 tys. gości – dilerów, dziennikarzy, prezesów wielkich firm, aktorów i projektantów mody. Nowe auto stylistyką nawiązuje do taniego modelu produkowanego w latach 1957-1975: niedużego, z okrągłymi reflektorami i lekko ściętym tyłem.

To na bazie pięćsetki powstał Fiat 126p, będący polską wersją auta dla ludu.
Dokładnie w 50 lat po premierze 500-tki, Fiat wskrzesza legendę. Nowy
produkt ma stać się autem kultowym. Co najmniej tak jak wyprodukowane w 2001 roku przez BMW Mini.
Fiat 500 zaprojektował Frank Stephenson, który wcześniej pracował… właśnie nad Mini. To dzięki słynnemu designerowi pięćsetka ma być dostępna w kilkudziesięciu kolorach. Klient będzie mógł też sam zaaranżować wnętrze: od koloru tapicerki poczynając, a kończąc na podświetlanych zegarach. Trudno będzie więc znaleźć dwa takie same egzemplarze małego Fiata.

Najnowszy model koncernu z Turynu nie będzie jednak tanim autkiem miejskim jak np. Cinquecento. Cena ma oscylować w granicach 9 - 10 tys. euro, czyli ok. 35 - 40 tys. zł.
Do końca tego roku z taśm produkcyjnych zakładów w Tychach powinno zjechać 58 tys. egzemplarzy. Docelowo produkcja ma wynieść 120 tys. aut rocznie. Auto ma być sprzedawane nie tylko w Europie i – wedle zapewnień prezesa Fiata Sergio Marchionie – w 2010 r. trafi na rynek amerykański. Od 2008 r. w polskim zakładzie Fiata będzie powstawać montowany na tej samej płycie podłogowej Ford Ka.

Wtedy produkcja wzrośnie do 240 tys. mały aut miejskich rocznie, a w Tychach będzie funkcjonować największa w Europie Środkowej fabryka samochodowa.W ubiegłym roku w Polsce wyprodukowano łącznie ponad 715 tys. aut. Dzięki inwestycji Fiata i Forda oraz planom General Motors produkcji następcy Astry III w Gliwicach już za trzy lata możemy w Polsce przekroczyć poziom produkcji miliona samochodów rocznie.

Tomasz Dominiak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.