Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30774 miejsce

Pieczatki - biurokratyczna szykana

Poczta Polska żąda ode mnie pieczątki przy odbieraniu korespondencji poleconych, kierowanych do stowarzyszeń, którymi kieruje. Kiedy nie mam pieczątki listonosze żądają podania NIP. Po co im nasze NIPy?


Pieczątek żądają ode mnie także inne urzędy i instytucje. Pieczątki są „wymagalne” na zeznaniach podatkowych, na wnioskach konkursowych rozmaitych ministerstw i programów operacyjnych, ba nawet organizacje pozarządowe, brną w biurokrację (od której na pokaz rzekomo się odżegnują), żądając pieczątek na kartach uczestnictwa w rozmach projektach. Po co im te pieczątki? Kto to wymyśla i po co? Czy w ogóle istnieje jakiś ustawowy wymóg posiadania pieczątek przez małe firmy i stowarzyszenia?

Może ktoś mnie oświeci, jako notorycznego nieuka i ignoranta, nie znającego dostatecznie wszelkich mądrości zapisanych w polskim prawie. Słyszałem, że w innych krajach Unii Europejskiej, nikt raczej pieczątek od nikogo nie wymaga i nie stosuje, nawet w korespondencji urzędowej. Najważniejsza jest osoba i jej podpis.

Z tego co mi wiadomo, prawo nakazuje posiadanie pieczęci tylko w odniesieniu do podmiotów władzy państwowej i samorządowej. Artykuł 16 c ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych głosi bowiem:
1. Urzędową pieczęcią jest metalowa, tłoczona pieczęć okrągła zawierająca pośrodku wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a w otoku napis odpowiadający nazwie podmiotu uprawnionego do używania urzędowej pieczęci.
2. Urzędową pieczęcią gminy, powiatu, samorządu województwa lub związku jednostek samorządu terytorialnego może być również pieczęć, o której mowa w ust. 1, zawierająca pośrodku, zamiast wizerunku orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, odpowiednio herb gminy, powiatu lub województwa. Odcisk pieczęci z herbem nie może być umieszczany na dokumentach urzędowych w sprawach z zakresu administracji rządowej.
3. Urzędowej pieczęci używają podmioty, o których mowa w art. 2a.

Ale co innego pieczęć urzędowa, a co innego pieczątka prywatna. Na marginesie organizacje pozarządowe są podmiotami prywatnymi i pieczątki mogą posiadać, ale nie muszą. I nikt im tego nakazać nie może, chyba że taki wymóg zapiszą same sobie w statucie.

Ludzie! Nie pozwalajmy się manipulować biurokratom. Nie przystawiajmy pieczątek na byle wezwanie. Zwłaszcza na wezwanie biurokratów, nie mające umocowania prawnego.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.