Facebook Google+ Twitter

Piekielna opowieść. Adrian Weale "SS. Historia pisana na nowo"

Historia Schutzstaffeln, czyli SS jest nierozerwalnie związana z dziejami III Rzeszy. Sama organizacja stała się symbolem hitlerowskiego terroru. Brytyjski historyk Adrian Weale w swej książce "SS. Historia pisana na nowo", podjął się zadania uporządkowania faktów związanych z jedną z najbardziej zbrodniczych organizacji w dziejach ludzkości.

 / Fot. Materiały prasoweDla przeciętnego czytelnika skróty SS, SD czy Gestapo, to synonimy określające aparat policyjny III Rzeszy. W praktyce historia SS jest nie tylko o wiele bardziej złożona, ale wykracza daleko poza zakres działań charakterystyczny dla policji (nawet politycznej). Pojęcia takie, jak Allgemeine SS, Totenkopfverbände, Leibstandarte SS Adolf Hitler czy Waffen SS nie są już tak powszechnie znane, tymczasem, jako część składowa tego, co przyjęliśmy określać mianem SS, są m.in. wyrazem stopnia skomplikowania organizacji, która na początku miała być przede wszystkim przeciwwagą dla nieokrzesanych bojówek SA (Sturmabteilung).

W marcu 1925 r. Adolf Hitler zlecił Juliusowi Schreckowi utworzenie oddziału ochrony osobistej, który nazwano Schutzstaffeln. 20 stycznia 1929 r. władzę w organizacji przejął Heinrich Himmler, który zawiadywał nią praktycznie do samego końca, bo do 29 kwietnia 1945 r., gdy rozwścieczony Hitler pozbawił go wszystkich funkcji partyjnych i państwowych, a Reichsführerem SS mianował Karla Hanke, gauleitera Breslau.

Jeżeli mielibyśmy w skrócie określić czym miało być SS, musimy przyjrzeć się motywacjom Himmlera. Marzyła mu się rola organizacji, jako Staatsschutskorps, czyli korpusu ochrony państwa, który zastąpiłby służbę bezpieczeństwa i aparat policyjny. Historia zbrojnych oddziałów SS (Waffen SS) pokazuje, że Himmler rozszerzył swój pomysł i próbował (zresztą średnio skutecznie) konkurować też z Wehrmachtem. Jedno jest pewne: SS miało być zakonem narodowego socjalizmu, lśniącym sztandarem czystości rasowej i wielkości rasy germańskiej, elitą i kompasem, który wyznacza kierunek rozwoju tysiącletniej Rzeszy. Paradoksy historii, jak i niezaspokojony apetyt Hitlera spowodowały, że SS stało się wielowymiarową machiną terroru.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.