Facebook Google+ Twitter

Piekielny żar z nieba. Uważajcie na upały!

Ponad trzydziestostopniowe upały z pewnością wielu dały się już we znaki. Sezon wakacyjny w pełni, pogoda na odpoczynek wymarzona, ale trudno nie narzekać w sytuacji, gdy przysłowiowy żar leje się z nieba.

Taką temperaturę można było odnotować tydzień temu w Szydłowcu. I to o godzinie 18! / Fot. Przemysław KorycińskiTym bardziej, że tak wysoka temperatura utrzymująca się przez kilka dni jest niebezpieczną dla zdrowia. Rano słupki rtęci w termometrach wskazują średnio 20 stopni C, ale prawdziwy skwar pojawia się w południe i utrzymuje się do zachodu słońca. 32 stopnie C w cieniu to norma. Temperatura spada nieco w nocy, ale trudno mówić o wielkiej różnicy, gdy chłodniej jest o zaledwie kilka "kresek". Taka duchota na sen niestety nie służy. Choć ostatnio mieliśmy chwilę oddechu od niebotycznych temperatur, to synoptycy zapowiadają ponowną falę upałów.

Tłumy na kąpieliskach


Prawdziwe oblężenia przeżywają kąpieliska. Wiele osób pojawia się już rano, a po południu trudno znaleźć wolne miejsce na rozłożenie koca na piasku. W weekend spragnieni wody dosłownie "pielgrzymują" nad zbiorniki. Oddany niedawno do użytku zalew w Jastrzębiu, choć nie strzeżony przeżywa prawdziwe oblężenie. W niedzielę, żądni wodnej ochłody ludzie swoje auta parkowali nawet na prywatnych posesjach, bo w pewnym momencie na parkingach obok zalewu brakło już miejsca. - W sklepach niedaleko zalewu zaczęło brakować towaru, zamrażarki z lodami były przez jakiś czas puste - mówiła nam jedna z mieszkanek Jastrzębia. Nad zbiornikami wodnymi w Chlewiskach i w Szydłowcu wypoczywających także nie brakuje.

Nie odwodnić organizmu


W taką pogodę nic, tylko wypoczywać! / Fot. Przemysław KorycińskiLekarze zgodnie twierdzą, że w takie dni należy pić jak najwięcej wody, nawet do trzech litrów dziennie. Wszystko oczywiście po to, by nie odwodnić organizmu, co w przypadku tak wysokiej temperatury trudne nie jest. Najlepiej oczywiście nie wychodzić na zewnątrz jeśli jest to możliwe, szczególnie w godzinach od 10 do 16, gdy słońce „praży” najbardziej. Ale jeśli już jesteśmy poza domem, to dobrze jest przebywać w miejscach ocienionych, by nie narażać się na długie działanie promieni słonecznych. Nakrycie głowy, olejki czy kremy z filtrem mogą zapobiec udarowi słonecznemu czy poparzeniom skóry.

Jak wytrzymać w pracy?


Przepisy prawne nakładają na pracodawców pewne obowiązki w takie upalne dni. Jeśli temperatura w pomieszczeniu przekroczy 28 stopni, pracodawca powinien za darmo dostarczyć swoim podwładnym chłodzące napoje. W przypadku pracy na zewnątrz, kodeks pracy mówi, że napoje należą się po przekroczeniu temperatury 25 stopni. Nie chodzi oczywiście o przysłowiową szklankę wody. Dostęp do napojów powinien być zapewniony w ciągu całej zmiany roboczej. Ci, którzy pracują np. na budowach, a nie mają dostępu do wody bieżącej, od pracodawcy powinni mieć zapewniony dostęp do 90 litrów wody dziennie do celów higienicznych. Przepisy nie nakładają na pracodawcę obowiązku montowania w pomieszczeniach np. klimatyzacji, ale pracownicy muszą mieć zapewnione takie warunki, które nie narażają ich na nadmierne działanie promieni słonecznych. Chodzi tu przede wszystkim o żaluzje czy rolety, a także o odpowiedni stan techniczny okien.

Lekarze ostrzegają


Nawet "mocno" po południu zalew w Jastrzębiu w powiecie szydłowieckim przepełniony był spragnionymi wody. / Fot. Przemysław KorycińskiIrena Świątkiewicz - Woda, szydłowiecki lekarz rodzinny informuje: Przede wszystkim w takie upały należy pić dużo płynów, 1,5 litra najmniej, a czasem, zależy ile czasu spędzamy na powietrzu, nawet do 3 litrów. Wysokie temperatury najgorzej znoszą i są najbardziej narażeni na ich konsekwencje dzieci i osoby starsze. Najlepiej, gdyby nie przebywały na dworze w godzinach od 10 do 16. W taki upał należy unikać miejsc mocno nagrzanych. Na plaży też trzeba zachować ostrożność, gorący piach po pewnym czasie może być niebezpieczny, dlatego lepiej szukać zacienionych miejsc. Nośmy kapelusze z szerokim rondem, okulary przeciwsłoneczne, żeby chronić oczy, używajmy kremów z filtrem na skórę. W szczególności dla dzieci polecam te z wysokim filtrem uv 50 - 60. Uważać na siebie powinny osoby, które mają problemy skórne. U tych, którzy posiadają np. dużo pieprzyków na ciele, długie działanie promieni słonecznych może nawet po pewnym czasie skutkować zmianami nowotworowymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

wszedzie czytam i słyszę podstawowe przykazanie: "pić bardzo dużo wody"
Ale zapomina sie dodac, że zalezy to od miejsca w których spedza sie upały.Jezli ktos siedzi w klimatyzowanym pomieszczeniu to jest to zupełnie inna sytuacja, niz bieganie po ulicach lub pocenie sie w autobusie.
I że nie tylko woda, ale może być kompot, sok, herbata mrozona itp..itd...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.