Facebook Google+ Twitter

Piękna Helena nad Bałtykiem. Zabytkowy parowóz przyjechał do Gdańska

Na Jarmark św. Dominika w niecodziennym składzie zajechali Wielkopolanie. Około trzystu podróżnych wyjechało specjalnym pociągiem Flota Wielkopolski ciągniętym przez słynną Piękną Helenę – zabytkowy parowóz Pm36-2.

Gdańsk Główny / Fot. Aneta KrawczykTurystyczny rejs nad morze z okazji otwarcia Jarmarku zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni. Ze stacji Poznań Główny Piękna Helena ruszyła o 5.15 w sobotę 30 lipca. Bilet na trasie kosztował 100 zł. Około godziny 13 na dworcu Gdańsk Główny ochrona jeszcze nie wiedziała, na który peron wjedzie ów znamienity przedwojenny parowóz polskiej produkcji. Wzdłuż torów rosła ciżba gapiów z telefonami komórkowymi. Tu i ówdzie pojawiał się profesjonalny sprzęt fotograficzny.

PKP wolniejsza niż przedwojenna lokomotywa?


– Jakaś święta Helena ma wjechać czy co… – zastanawia się funkcjonariusz ochrony. – Nie, to Piękna Helena. Tak nazwał ją podobno maszynista na cześć swojej żony jeszcze w '37, przed wojną – Aha. A to znane imię tam w Wielkopolsce. Tylko dlaczego dyżurny ruchu nie informuje nas o tym, na który peron, na jaki tor? – pyta.

Czytaj także: Miłośnicy zabytków uratowali parowóz przed przetopieniem

Gdy to samo pytanie zadaję konduktorom z Wolsztyna, słyszę proste wyjaśnienie: – PKP, jak widać, jeździ powoli… – I rzeczywiście, niedoinformowanie na stacji docelowej i brak fety to trochę za dużo. W powiecie świeckim, w Świekatowie, Piękną Helenę powitano tymczasem tortem okolicznościowym…

Na stację Gdańsk Główny Helena wjechała z pogwizdywaniem i fukaniem parą. Wystrojona w cztery piętrowe wagony stylizowane na lata 70. i 80. Witana ciekawskimi spojrzeniami i błyskami fleszy.

Staruszka Pm36-2


Narodziła się w 1936 roku razem ze swą siostrą bliźniaczą Pm36-1 (ta miała nawet osłonęDo maszynowni trudno się dostać / Fot. Aneta Krawczyk aerodynamiczną). Rok później zauważona na Wystawie Techniki i Sztuki w Paryżu Pm36-1 została uhonorowana złotym medalem. Po 1939 przejęli ją Niemcy. Los parowozu Pm36-1 w czasie drugiej wojny światowej jest niejasny, prawdopodobnie lokomotywa jeździła we Lwowie, a potem do 1951 na terenie republiki białoruskiej Związku Radzieckiego. Piękna Helena natomiast, czyli Pm36-2, wróciła do Polski, do 1965 jeździła regularnie na liniach PKP, następnie przejęło ją Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. W 1995 wyremontowana w Pile, ruszyła do parowozowni Wolsztyn, utrzymywanej przez PKP Cargo, gdzie jest nie tylko turystyczną atrakcją, lecz służy też do obsługi regularnych połączeń w ruchu Leszno – Wolsztyn. Wymaga przesmarowywania napędu co godzinę, toteż podróżni muszą się liczyć z technicznymi postojami. Choć może pędzić z prędkością 134 km/godz. (jej „życiowy” rekord), na trasie Poznań – Gdańsk jechała dostojnie, średnio 80 km/godz.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Anna Pawełczyk
  • Anna Pawełczyk
  • 31.07.2011 14:51

Nazwa pociągu to Flota Wielkopolski (flotawielkopolski.pl). A "Piękna Helena" to nazwa nadana parowozowi Pm36-2 przez kolejarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Któż nie kocha się w Pięknej Helenie? - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

- Parowóz? Parowóz? A! To taka dziwna lokomotywa! - powiedziała moja 16 letnia córka. - Nie widziałam w naturze - dopowiedziała.

Cóż miałem zrobić? Pokazałem w Internecie, na obrazkach. Gdy obejrzała z takim lekceważącym uśmieszkiem, bez odrobiny szacunku dla "pięknej Heleny" postanowiłem pokazać taką "piekielną maszynę", jak ją później określiła. Na szczęście przypomniało mi się, że w Łodzi również można zobaczyć parowóz w całej okazałości na stacji Radegast. Niedaleka wycieczka jaką zrobiliśmy, nie nastrajała nas pozytywnie ze względu na miejsce upamiętniające holocaust, ale widziałem w oczach córki respekt i podziw dla tego potężnego parowozu, który tam stoi jako eksponat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nieżle wyciąga staruszka link
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla miłośników parowozów, podróż piękną Helcią, to zaiste nie lada gratka:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.