Facebook Google+ Twitter

Piękna i nieokiełznana przyroda w Białowieży... na zdjęciach

Czy w dzisiejszych czasach fotografia może jeszcze poruszać? Dowodem na to, że robienie zdjęć to sztuka kształtowania wartości i budzenia emocji, jest wystawa prac nagrodzonych w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2008.

Afisz informujący o inauguracji wystawy w Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego / Fot. www.hajnowka.plOd 31 lipca do końca sierpnia, w Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego, oglądać można wystawę najlepszych fotografii z ostatniej edycji prestiżowego turnieju fotografów dzikiej przyrody. Białowieża nie jest pierwszym miejscem prezentacji wystawy, która obejmuje zdjęcia powstałe w roku 2008. Nagrodzone fotografie podziwiane są - ze wzrastającym z każdym rokiem zainteresowaniem - na całym świecie. W Polsce dzieła laureatów oglądali już mieszkańcy Warszawy, Koszalina, Szczecina, Bytomia, Gdyni, Piły i Zakopanego. Kolejne miasta, mające gościć unikatowe dzieła współczesnej fotografiki, to Bielsko-Biała, Jelenia Góra, Wrocław i Toruń. Patronat honorowy nad polskim etapem wystawy objęli minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz minister środowiska.

Organizatorem Wildlife Photographer of the Year jest brytyjskie Muzeum Historii Naturalnej oraz BBC Wildlife - najlepsze czasopismo na temat dzikiej przyrody na świecie. Konkurs został zorganizowany po raz pierwszy w roku 1964. Skład sędziowski zmienia się wraz z każdą kolejną edycją, ale rokrocznie składa się nań grupa profesjonalistów najwyższej klasy: fotografów, redaktorów, grafików.

Organizator polskiego tournee wystawy - Jerzy Zegarliński / Fot. Agnieszka JaniakCo istotne, w zmaganiach biorą udział zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Istnieje też podział na kategorie, zaś wśród nich można znaleźć oddzielne konkurencje dla dzieci i młodzieży. W edycji z roku 2008, której najdorodniejsze owoce oglądać można od dziś w Białowieży, znajdują się prace trzech fotografików z Polski: Antoniego Kasprzaka, Piotra Naskręckiego i Michała Budzyńskiego. To znakomity wynik, bo na ręce jury wpłynęła zawrotna liczba prac: 32 351. Równie imponująca jest mapa miejsc zamieszkania uczestników: łącznie 92 kraje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 05.08.2009 22:12

Ładnie 6 :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.