Facebook Google+ Twitter

Piękniejsze oblicze Libiąża!

Dobiega końca realizowane przez libiąski samorząd zadanie inwestycyjne pod nazwą „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznych na terenie Gminy Libiąż”.

Jan Zemirek w zmodernizowanej kotłowni budynku OSP Moczydło / Fot. Paweł SalawaZostały wykonane już wszystkie najpoważniejsze prace, trwają jeszcze ostatnie kosmetyczne poprawki. Ta największa w dziejach naszej gminy inwestycja obejmuje budynki Urzędu Miejskiego, Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z Przedszkolem Samorządowym nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, Szkoły Podstawowej nr 3, Zespołu Szkolno - Gimnazjalnego z Oddziałami Integracyjnymi, Gimnazjum nr 1, Przedszkola Samorządowego nr 2, Przedszkola Samorządowego nr 4, Miejskiego Centrum Medycznego, Libiąskiego Centrum Kultury, Ochotniczej Straży Pożarnej Moczydło, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gromcu, a także Zespołu Szkół i Domu Kultury w Żarkach. Na realizację tego zadania gmina Libiąż pozyskała środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Systemu Zielonych Inwestycji. Finansowanie całości uzupełnia pożyczka także z NFOŚiGW oraz wkład własny gminy Libiąż. – To inwestycja, która przyczynia się do rozwiązania problemów funkcjonowania infrastruktury budynków użyteczności publicznej. Wedle prognoz powinniśmy zaoszczędzić do 30% kwot wydawanych teraz na zużycie energii. Testem słuszności działań samorządu był sezon zimowy. W budynkach, w których prace były mocno zaawansowane dało się odczuć, że jest po prostu cieplej – tłumaczy Burmistrz Libiąża Jacek Latko.
Pracę termomodernizacyjne objęły modernizację kotłowni i instalacji centralnego ogrzewania, wymianę stolarki okiennej, modernizację systemu grzewczego polegająca na wymianie instalacji c.o. i montażu przygrzejnikowych zaworów termostatycznych, docieplenie ścian zewnętrznych i stropodachu, wymiana drzwi zewnętrznych oraz wyposażenie instalacji ciepłej wody użytkowej w nowe źródło ciepła.
Korzystnie zmieniło się oblicze budynku Ochotniczej Straży Pożarnej na Moczydle. - Najważniejsze zmiany to wymiana kotłowni węglowej na gazową i instalacji centralnego ogrzewania, ocieplenie budynku i nowa elewacja – wymienia prezes tamtejszej OSP Jan Zemirek.
- Są też nowe okna, ale nie wszystkie z nich były teraz montowane ponieważ 5 lat temu zrobiliśmy to we własnym zakresie. Ponadto wymieniono drzwi i cztery bramy garażowe. Trzy z nich są teraz w pełni zmechanizowane, co jest udogodnieniem przy wyjazdach na akcje, gdzie liczy się każda sekunda.
Wytrawny obserwator zauważy, że z planu budynku znikła zabytkowa pompa wodna, umiejscowiona dotychczas na jednym z daszków. Ciekawostką jest, że zdolni strażacy jednostki tą replikę wykonali własnoręcznie na podstawie pocztówek.
- Ocieplenie budynku spowodowało, że ściana jest grubsza i po prostu pojazd się tam nie zmieści. Nadarzyła się więc okazja do przeróbki, a przy okazji odrestaurowania bo czas odcisnął swoje piętno. Za jakiś czas wróci na swoje miejsce – wyjaśnia Prezes OSP Moczydło.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.