Facebook Google+ Twitter

"Piękno i smutek wojny" Petera Englunda - recenzja

Peter Englund nie jest w Polsce znanym pisarzem. Jego książki były już co prawda wydawane w naszym kraju, jednak na razie tylko w swojej ojczyźnie ma status znakomitego pisarza.

Okładka książki "Piękno i smutek wojny" / Fot. Lesław AdamczykPoza Szwecją nie jest on znany szerokiemu gronu czytelników. Również w Polsce nie jest wymieniany wśród takich autorów jak Norman Davies, Antony Beevor, Richard Overy czy Alex Kershaw. Książka, która trafiła w moje ręce jest ciekawa i wartościowa, oryginalna oraz oparta na solidnych faktach. Autora interesuje przede wszystkim los ludzi, którzy uczestniczyli w pierwszej wielkiej wojnie światowej.

Informacji o wojskowych i politycznych stronach konfliktu czytelnik musi szukać w innych książkach. Kalendaria umieszczone na początku każdego rozdziału pozwalają zorientować się w porządku wydarzeń i tle historycznym. W naszej książce znajdziemy opisane losy 20 ludzi, m.in. jednego z najsłynniejszych pilotów - Willy'ego Coppensa, poszukiwacza przygód i najemnika Rafaela de Nogalesa, marynarza, żołnierza, polskiej szlachcianki, kierowcy, sanitariusza, lekarza czy nastoletniej uczennicy. Wszyscy oni zostali pochłonięci przez toczącą się wokół nich I wojnę światową.

Książka to tak naprawdę zbiór 220 krótkich opowiadań oraz wspomnień bohaterów. Dowiemy się z nich, jak żyli ludzie podczas działań wojennych, poznamy ich losy, które dzięki tłu historycznemu są naprawdę niezwykłe. Przed zwykłymi ludźmi pojawiają się nowe, niespodziewane wyzwania. Muszą zmierzyć się z otaczającą ich śmiercią, głodem, chorobami, strachem. Próbują zaciągnąć się do armii wszelkimi sposobami, by później za wszelką cenę się z niej wydostać. Ryzykują życie, by udowodnić sobie, że jest w nich jeszcze odrobina człowieczeństwa. Razem z bohaterami odwiedzimy okopy i lazarety, szpital i obóz jeniecki, dwór szlachecki, Paryż czy Afrykę. Wszyscy bohaterowie książki są prawdziwi, pozostawili po sobie listy, dzienniki, notatki, z których korzystał autor.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jeśli sam nie przeczytam polecę przyjaciołom i znajomym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra i ciekawa recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I ksiązka też ciekawa,szczególnie dla miłośników historii wojen.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Książkę można nabyć w księgarni wydawnictwa "Znak" za 62,91 zł. Adres http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3142,Pi%C4%99kno%20i%20smutek%20wojny.%20Dwadzie%C5%9Bcia%20niezwyk%C5%82ych%20los%C3%B3w%20z%20czasu%20%C5%9Bwiatowej%20po%C5%BCogi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.