Facebook Google+ Twitter

Piękno krzemienia w muzeum historycznym w Ostrowcu Świętokrzyskim

W najbliższą niedzielę, 19 kwietnia 2015 roku, w Muzeum Historyczno - Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się wernisaż wystawy "Krzemień pasiasty - kamień optymizmu".

Jeden z eksponatów prezentowanych na wystawie. / Fot. materiał Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimKrzemieniowi pasiastemu przypisywano różne znaczenia symboliczne oddziałujące na człowieka: zawierał w sobie ogień życia, odpędzał złe moce, ale i zabijał. Znajdowane w grobach pradziejowe siekiery z krzemienia pasiastego, nienoszące śladów użytkowania świadczą, że traktowano je jako istotny dar dla zmarłego - przedmiot nobilitujący osobę za życia, mający chronić po śmierci.

- Dziś krzemień pasiasty to jeden z najbardziej znanych i modnych polskich kamieni wykorzystywanych w jubilerstwie. Przez ponad 2 tysiące lat w kopalniach i osadach u podnóża Gór Świętokrzyskich był starannie wydobywany i obrabiany, był też istotnym elementem ówczesnej wymiany handlowej na szlakach Europy. Dziś podniesiony z polnej drogi, kadrowany ręką człowieka, starannie szlifowany i oprawiany w metal staje się znów klejnotem, przedmiotem wyjątkowym. Jako wytwór sztuki jubilerskiej awansuje również na salony, gości w muzeach i galeriach, jest przedmiotem prac naukowych - informuje Kamil Stelmasik z działu promocji ostrowieckiego muzeum.Krzemień pasiasty - kamień optymizmu. / Fot. materiał Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Na wystawie "Krzemień pasiasty - kamień optymizmu" prezentowanej w Muzeum Historyczno - Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie można obejrzeć około 126 obiektów ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, jak również 39 sztuk biżuterii z II Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej "Krzemień pasiasty - kamień optymizmu", które pozostają w dyspozycji Galerii Otwartej Mariusza Pajączkowskiego w Sandomierzu.

Wernisaż rozpocznie się o godzinie 16, a wystawę będzie można oglądać do końca czerwca br.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się z Autorkami komentarzy:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To bardzo ciekawy kamień i ma magiczną moc (o ile się wierzy w jego działanie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przydało by się więcej zdjęć:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

O ile dobrze zapamiętałam z wykładów, są dwa miejsca na świecie, gdzie występuje krzemień pasiasty, Ameryka Południowa (Patagonia) i Polska.
Nasze krzemienie są wyjątkowo piękne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

to bardzo ciekawy kamień i wcale nie taki częsty. Zobaczyć tę wystawę może być pretekstem do podróży do Ostrowca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.