Facebook Google+ Twitter

"Piękno neurobiologii". Fascynujący mózg gołębia

To, co łączy ptaki i ssaki jest wspólnym wczesnym dorobkiem ewolucyjnym pierwszych, w pełni lądowych, naszych przodków. Pod wieloma względami ptaki, rozwijając się równolegle ze ssakami, wyraźnie je przewyższyły.

Gołb miejski, Columba livia. / Fot. Jerzy VetulaniPrzede wszystkim, w odróżnieniu od ogromnej większości ssaków, zdobyły na dobre trzeci wymiar - poruszają się bez kłopotów w powietrzu. Wymagało to olbrzymich adaptacji, zwłaszcza mózgu, który musiał się przystosować do zupełnie nowych zadań, związanych z nawigacją przestrzenną. „Ptasi móżdżek”, popularne pogardliwe określenie osób niezbyt inteligentnych, bywa równie sprawny, a może sprawniejszy od mózgu ludzkiego.

Gromada ptaków jest bardzo zróżnicowana, a jej systematyka wciąż jest przedmiotem sporów, i trudno powiedzieć, w której rodzinie znajdują się najinteligentniejsze gatunki. Uważa się, że prym wiodą krukowate, następnie papugowate. Niezwykłe przykłady inteligencji obserwujemy też w trzeciej rodzinie - gołębiowatych.

Skupimy się na razie na tych ostatnich. Na gołębiach prowadzono bardzo wiele badań (sam musiałem się nauczyć pobierania od nich krwi) i wiadomo było od dawna, że łatwo wyuczyć je bardzo skomplikowanych sekwencji dziobnięć, koniecznych do uzyskania nagrody. Pomaga im przy tym doskonała pamięć - potrafią zapamiętać kilkaset obrazków, i to przez okres wielu lat.

Gołębie mają też wspaniałą pamięć przestrzenną, której mechanizmy wciąż nie są dla nas jasne, ale były od głębokiej starożytności wykorzystywane przez człowieka. Wrodzona pamięć przestrzenna u gołębia skalnego (czyli naszego zwykłego gołębia miejskiego, Columba livia) może być wzmocniona przez selekcję, i w ten sposób wyhodowano gołębie pocztowe, które potrafią wrócić do swego gniazda, nawet jeżeli wywiezione były w zasłoniętej klatce setki kilometrów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Znalazłem odpowiedź na moje własne pytanie. Okazuje się, że ekosystem nie zauważyłby zniknięcia gołębi! To dopiero robi je wyjątkowe!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 29.12.2011 21:01

zdolności nawigacyjne rzeczywiście są imponujące,ale nie przesadzałbym z tą ich wyjątkowością.W przyrodzie to dość często występująca cecha.Także wśród ssaków.Delfiny i kaszaloty posiadają ją w stopniu chyba nawet większym niż gołębie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Anglicy są więc ciekawą nacją. Takie sroki tępiono bez litości w XVIII i XIX wieku uważając za prawdę iż wydziobują oczy niemowlętom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może, choć wydaje się, że jednak nie do końca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może dlatego, że sam artykuł po częsci zawiera odpowiedź na takie pytanie. Pokazuje to wszystko, czego by nie było.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, że nikt nie chce odpowiedzieć na moje pytanie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst, który rozbudził moje zainteresowanie tematem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co był się stało gdyby gołębi zabrakło w biocenozie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.