Facebook Google+ Twitter

Piękno oświecone

"Dla tych, którym kształt i funkcja nie są obojętne." Podróżując po Kaszubach w pewnym momencie dech mi zaparło. Latarnie oświetleniowe w Łapinie gm. Żukowo, pięć km od miasta Kolbudy. Tylko na Kaszubach można robić tak piękne rzeczy?!

1 z 15 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Ponad 80% tych produktów wykupuje Ameryka Północna. Czy tylko oni umieją komponować piękne obiekty pod względem architektonicznym? Raczej, chyba "Nie znamy co posiadamy." Dwadzieścia km od Gdańska.Fot. Piotr Wierzbicki
Ponad 80% tych produktów wykupuje Ameryka Północna. Czy tylko oni umieją komponować piękne obiekty pod względem architektonicznym? Raczej, chyba "Nie znamy co posiadamy." Dwadzieścia km od Gdańska.
Fot. Piotr Wierzbicki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Z moich obserwacji wynika, ze w Zachodniopomorskim, ogromne połacie nieużytków przeznaczono na zalesienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To chyba złe miejsce na zadanie tego pytania, od tego jest poczta. Skoro już jednak padło i być, to odpowiem, co wiem.
Nie znam uwarunkowań ani rozmiaru wycinki w miejscach, które pan widział (może być to wycinka pod pas drogowy, walka z gradacją lub planowane pozyskanie drewna).

Ogólnie nie wycina się więcej aniżeli przyrasta a wiek rębności podyktowany jest czynnikami ekonomicznymi i biologicznymi. Po prostu drewno na pewnym etapie przestaje przyrastać w sposób dynamiczny a drewno może ulec pogorszeniu jakościowemu (zgnilizny twarde i miękkie). Dlatego też dla określonych gatunków drzew ustala się wiek rębności. Gdy dany drzewostan wchodzi w ten wiek, to przystępuje się do wycinki za wyjątkiem sytuacji, o których wspomniałem wcześniej.

Obecna wiedza jest bardzo dokładna w zakresie określania przyrostu masy drzewnej a z lasu "wyjmuje" się rocznie zazwyczaj mniej drewna aniżeli przyrasta w danym nadleśnictwie.
Nie sądzę, by dochodziło do gospodarki rabunkowej z jeszcze jednego względu. Lasy są certyfikowane przez instytucje międzynarodowe. Złamanie warunków certyfikacji a jednocześnie zapisów ustawy o lasach poskutkowałoby odebraniem certyfikaty a to z kolei wiązałoby się z poważnymi utrudnieniami sprzedaży drewna na rynki krajowe i zagraniczne.
Można jednak domniemać (nie jestem w posiadaniu danych), iż nałożona przez Sejm miliardowa danina na LP poskutkowała istotnie zwiększoną ilością pozyskiwanego surowca drzewnego celem ratowania kondycji finansowej poszczególnych nadleśnictw.
Nie znaczy to jednak, że są łamane zapisy ustawy a jedynie wzmożono wycinkę osiągając górne granice możliwego pozyskania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arturze czy Lasy Państwowe prowadzą aktualnie masową wycinkę drzew .
Wydaje się mi że tak dużo drzew jak dzisiaj, wycinano jedynie za komuny .Może się mi tylko wydaje. Widzę, gdy jadę szosą do Warszawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, nie tylko lampy ale różne wyposażenie do parków i ogrodów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze byłoby wygrać w totolotka. Ozdobiłabym takimi lampami moją rodzinną wieś...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lampy super - przejeżdżam tamtędy od czasu do czasu. Reklama też super ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo estetycznie zaprojektowane lampy oświetleniowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.