Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29580 miejsce

Piękno ukryte w Bagnie

Współautorzy: Isabella Degen

Wyższe Seminarium Duchowne Salwatorianów we wsi Bagno, koło Wrocławia, po raz kolejny udzieliło gościny miłośnikom natury i sztuk pięknych. Na Międzynarodowy Plener Malarski "Oborniki Śląskie 2010" przybyło 15 artystów z pięciu krajów.

Zabytkowy zespół pałacowy z parkiem angielskim wrócił do dawnej świetności. / Fot. Janina BieleńkoW dniach od 27 czerwca do 2 lipca spokojne i urokliwe tereny parkowe wokół kompleksu pałacowego w Bagnie zamieniły się w warsztat pracy artystów malarzy.

Obecny pałac to dwa obiekty połączone wieżą, zbudowaną na planie koła. Stary zamek, zbudowany około 1680 roku, jest pięknie zdobiony architektonicznymi detalami. Nowy zamek, neobarokowy, został wybudowany w drugiej dekadzie XX wieku. Ozdobne wieżyczki, czarny ceramiczny dach i jasne ściany zamku malowniczo prezentują się na tle bujnej zieleni.

Założycielem wsi Bagno, której powstanie szacuje się na lata 1250-1301, jak czytamy w historii, opisanej na stronie Salwatorianów, mógł być Henryk III, jego syn Henryk IV Probus lub Henryk II zwany Głogowczykiem.

Przez wieki zmieniali się właściciele, aż w roku 1930 majątek zakupili Księża Salwatorianie Prowincji Niemieckiej. Salwatorianie ci opuścili Bagno pod koniec II wojny światowej. Pozostały na miejscu brat Feliks Sierny, z prowincji polskiej, uratował budynki i wyposażenie przed zniszczeniem, już nie z rąk okupantów a wyzwolicieli. W 1946 Salwatorianie założyli tu nowicjat a od roku 1953 roku Wyższe Seminarium Duchowne Księży Salwatorianów.

Duch bogatej historii tego miejsca obecny jest w każdym drzewie i w każdym architektonicznym detalu, pieczołowicie odrestaurowanym i wyeksponowanym. Ten atrakcyjny wizualnie zespół pałacowy wraz z malowniczym otoczeniem, parkiem i dzikim stawem, stał się na tydzień miejscem wypoczynku a także inspiracją i malarskim motywem dla przybyłych tu z różnych stron świata artystów - uczestników pleneru.

W tak eleganckim otoczeniu uczestnicy pleneru będą przez tydzień tworzyć nowe obrazy. / Fot. Janina BieleńkoIsabella Degen ze znajomym z poprzedniej edycji pleneru malarskiego oprowadzili mnie po posiadłości.. / Fot. Janina BieleńkoDetale architektoniczne przyciągają wzrok. Koniecznie trzeba tu wrócić na spacer z przewodnikiem. / Fot. Janina Bieleńko

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Basia Błoniarz
  • Basia Błoniarz
  • 16.10.2010 13:16

Magiczny świat jest oczywiście w Bagnie i to nie tylko na terenie Salwatorian. Okoliczne ściezki, plenery, lasy i zwierzęta- a przede wszystkim błoga cisza jest czymś- czego miastowi mogą nam pozazdroscic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czas mija szybko. Artyści już opuścili gościnne progi klasztoru Salwatorianów. Zapraszam na obiecana relację z wernisażu wystawy. link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Izo. Artykuł o wernisażu już się pisze, tylko zdjęć do przebrania dużo za dużo. Udanego następnego pleneru!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Janko ! Dziękuję za miły szkic pisarski Bagna i zapowiedź pleneru, wprawdzie już po emocjach, ale poczytać warto.
Dziękuję za pozdrowienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, z przyjemnością pozdrowię. Dziękuję za link. Ja jestem niezmiennie pełna podziwu, ile w sobie kryje talentu, umiejętności i pasji "nasza" Iza. A taka jest skromna i naturalna w bezpośrednim kontakcie. Tylko z pisownią imienia mam ciągle kłopot. Chyba z 4 formy się przeplatają :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę pozdrowić panią Isabelę.http://kronikarz.org.pl/wywiady/pytajnik-adama-leslawczyka/629-pytajnik-adama-lesawczykaodpowiada-isabel-izabella-degen

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.07.2010 10:25

Już czekam na spotkanie z Wami:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję. Ten tekst to forpoczta tego, co się jutro będzie działo. Pojechałam na 2godz. rekonesans, towarzysząc naszemu DO, czyli Isabelli Degen, żeby rozejrzeć się w okolicy. Isabella jest uczestnikiem pleneru, zatem i maluje obrazy i fotografuje artystów przy pracy i odpowiada na moje sms-owe pytania ;) Razem zrobimy następny artykuł, prezentując i uczestników i organizatorów. Jeśli macie niedaleko, wpadnijcie do Bagna :) Będzie miło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* z wyrazami szacunku za to co robisz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo za propagowanie piękna i uroków regionu, pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.