Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękno ukryte w Bagnie

YanBi
YanBi
Zabytkowy zespół pałacowy z parkiem angielskim wrócił do dawnej świetności.
Zabytkowy zespół pałacowy z parkiem angielskim wrócił do dawnej świetności. Janina Bieleńko
Wyższe Seminarium Duchowne Salwatorianów we wsi Bagno, koło Wrocławia, po raz kolejny udzieliło gościny miłośnikom natury i sztuk pięknych. Na Międzynarodowy Plener Malarski "Oborniki Śląskie 2010" przybyło 15 artystów z pięciu krajów.

W dniach od 27 czerwca do 2 lipca spokojne i urokliwe tereny parkowe wokół kompleksu pałacowego w Bagnie zamieniły się w warsztat pracy artystów malarzy.

Obecny pałac to dwa obiekty połączone wieżą, zbudowaną na planie koła. Stary zamek, zbudowany około 1680 roku, jest pięknie zdobiony architektonicznymi detalami. Nowy zamek, neobarokowy, został wybudowany w drugiej dekadzie XX wieku. Ozdobne wieżyczki, czarny ceramiczny dach i jasne ściany zamku malowniczo prezentują się na tle bujnej zieleni.

Założycielem wsi Bagno, której powstanie szacuje się na lata 1250-1301, jak czytamy w historii, opisanej na stronie Salwatorianów, mógł być Henryk III, jego syn Henryk IV Probus lub Henryk II zwany Głogowczykiem.

Przez wieki zmieniali się właściciele, aż w roku 1930 majątek zakupili Księża Salwatorianie Prowincji Niemieckiej. Salwatorianie ci opuścili Bagno pod koniec II wojny światowej. Pozostały na miejscu brat Feliks Sierny, z prowincji polskiej, uratował budynki i wyposażenie przed zniszczeniem, już nie z rąk okupantów a wyzwolicieli. W 1946 Salwatorianie założyli tu nowicjat a od roku 1953 roku Wyższe Seminarium Duchowne Księży Salwatorianów.

Duch bogatej historii tego miejsca obecny jest w każdym drzewie i w każdym architektonicznym detalu, pieczołowicie odrestaurowanym i wyeksponowanym. Ten atrakcyjny wizualnie zespół pałacowy wraz z malowniczym otoczeniem, parkiem i dzikim stawem, stał się na tydzień miejscem wypoczynku a także inspiracją i malarskim motywem dla przybyłych tu z różnych stron świata artystów - uczestników pleneru.

Kuratorem Międzynarodowego Pleneru Malarskiego "Oborniki 2010" jest Jerzy Tandecki z Wrocławia. Pasjonat sztuk plastycznych, teatru i literatury. Od wielu lat zaangażowany w działalność promującą ciekawych artystów i prezentującą ich twórczość. Zorganizował wiele międzynarodowych plenerów malarskich, m.in. we Lwowie, Karpaczu i Obornikach Śląskich. Bliskim współpracownikiem, przy realizacji pleneru w Bagnie, jest pan Zdzisław Skorek, legendarny odtwórca roli Tewjego Mleczarza ze "Skrzypka na dachu".

Artyści przybyli z różnych stron świata, ze Wschodu, Zachodu i Północy. Dzielą ich tysiące kilometrów a łączy wspólna pasja. Dla tej pasji i zawartych przyjaźni wracają na twórcze, malarskie spotkania i czują się jak w dużej artystycznej rodzinie.

Tygodniowe malowanie w plenerze tradycyjnie zakończy wernisaż prac, który odbędzie się 3 lipca, o godz. 17.00. Sobotnie spotkanie będzie nie tylko okazją do obejrzenia a nawet zakupu obrazów, ale także do rozmowy z artystami oraz do spacerów po malowniczych zakamarkach ogrodu i klasztoru Salwatorianów. Specjalnie dla uczestników pleneru i gości wernisażu zostanie także zorganizowane zwiedzanie kompleksu pałacowego.

Przybywają kolejni uczestnicy pleneru. Ci, co już się zadomowili wyszukują dla siebie zaciszne miejsca i rozpoczynają malowanie. Pogoda sprzyja. W stawie kumkają żaby. Oddalona o 9 kilometrów cywilizacja nie zakłóca kontemplacji i twórczego myślenia. Czas się zatrzymał.

Bagno, 28 czerwca 2010 r.

Współautor artykułu:

  • Isabella Degen
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto