Facebook Google+ Twitter

Piękno w brzydocie: Wystawa na katowickim dworcu

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-09-16 07:45

Na pierwszym zdjęciu nieistniejące już ruiny cynkowni w Katowicach-Wełnowcu, obok cementownia Grodziec w Będzinie i sosnowiecka Odlewnia Stali. Te i inne czarno-białe fotografie można podziwiać od wczoraj w holu głównym katowickiego dworca.

fot. Dziennik Zachodni Wystawę zatytułowaną "Piękno w brzydocie" zorganizowała Fundacja dla Śląska. – W zeszłym roku organizowaliśmy podobne przedsięwzięcie na katowickim Rynku. Wtedy wystawa trwała tylko jeden dzień, ale zainteresowanie nią skłoniło nas do jej powtórzenia – wyjaśnia wiceprezes fundacji, Irena Fugalewicz. – Naszym celem jest zwrócenie uwagi na konieczność ratowania starej architektury na Śląsku. Chcemy zachęcić do inwestowania w takie budynki, tak jak ma to miejsce w innych krajach.

Spotkanej na dworcu Aleksandrze Nowak z Rudy Śląskiej zdjęcia się nie podobały. – Są jakieś takie szare i ponure. Ja wolałabym, gdyby te budynki były na przykład różowe – stwierdziła mieszkanka Rudy. Bardziej wrażliwy na uroki starych fabryk i kopalń był Adam Mucha z Katowic. – Z jednej strony takie widoki wzbudzają moją ciekawość, ale z drugiej żal patrzeć, jak budynki te niszczeją i popadają w ruinę. To przecież nasze śląskie dziedzictwo – podkreślił katowiczanin.

Wystawa na dworcu potrwa do końca września. Później fundacja planuje wydanie albumu z fotografiami obiektów poprzemysłowych.
(mz) ma

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.