Facebook Google+ Twitter

Piękno w nauce i poza nią

Nieprzypadkowo piękno to jedno z najistotniejszych dla nas kryteriów w trakcie codziennych wyborów. Nawet w naukach ścisłych piękno i symetria to bardzo pożądane cechy, dla trafnie postawionych teorii. Czy wszystko złoto, co się świeci?

"Prawdę można poznać po jej pięknie i prostocie. Gdy udaje się do niej dotrzeć, czuje się pewność - przynajmniej jeśli ma się trochę doświadczenia... [...]". To nie są słowa jakiegoś uwznioślonego poety, ale Richarda Feynmana: noblisty, twardo stąpającego po ziemi fizyka teoretycznego i autora relatywistycznej elektrodynamiki kwantowej. Prostoty i wewnętrznej spójności poszukiwało wielu wybitnych postaci ze świata nauki. Jedni poszukiwali po prostu piękna samego w sobie bez względu na obiektywną prawdę, a proces tworzenia porównywali do sztuki, inni za kryterium obiektywnej prawdy przyjmowali właśnie piękno.

„Uczony bada naturę ponieważ się nią zachwyca, a zachwyca się nią, ponieważ jest piękna. Oczywiście, nie mówię tu o pięknie odbieranym przez zmysły; daleki jestem od tego, by go nie doceniać, lecz nie ma ono nic do czynienia z nauką. Mam na myśli to głębsze piękno, które się bierze z harmonijnego układu elementów i które może uchwycić czysta inteligencja […] – H. Poincare (1854-1912), wybitny matematyk; jako pierwszy w nowożytnej nauce do rangi ostatecznego kryterium podniósł piękno i harmonię.

Podobne stanowisko prezentowali Einstein oraz Heisenberg. „Wierzę tak samo jak pan, że prostota praw przyrody ma jakiś charakter obiektywny, że chodzi tu nie tylko o ekonomię myślenia […]”. To słowa Heisenberga skierowane do Einsteina w Berlinie w 1926 r.

Benoit Mandelbrot to urodzony w przedwojennej Warszawie, a zmarły dopiero w 2000 r., genialny matematyk. Odznaczony nagrodą Wolfa (matematyczny odpowiednik nagrody Nobla), zasłynął jako ojciec geometrii fraktalnej. Fraktale to matematyczne struktury samopodobne. Mimo, że tworzą je bardzo proste algorytmy, zachwycają pięknem i bogactwem form. Wg matematyków przyroda pełna jest obiektów i form fraktalnych, począwszy od struktury kryształu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.