Facebook Google+ Twitter

Piękno życia w domu wariatów

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-10-10 18:56

Jesień kojarzy nam się z nostalgią, szarością i smutkiem. Sposób, by temu zaradzić? Oczywiście tak! Kino i tylko film w reżyserii, dwukrotnego zdobywcy Złotej Palmy, Emira Kusturicia. „Obiecaj mi” – żartem pokazuje cud istnienia.

Plakat promujący film / Fot. materiały dystrybutoraPiękna bałkańska wioska zapełniona zaradnymi ludźmi, żyjącymi nie całkiem na serio. To humorystyczna i absurdalna przestrzeń w jakiej wraz z dziadkiem żyje Tsane. Młody chłopak, aby dorosnąć musi wypełnić testament energicznego i niesłusznie wybierającego się na tamten świat opiekuna. Tsane musi udać się do pobliskiego miasta, tam sprzedać swoją przyjaciółkę krowę Cvetkę oraz zrealizować dwa z pozoru łatwe zadania i trzecie, trudne. Pierwsze dwa to kupienie ikony świętego i czegoś na pamiątkę. Trzecie to odnalezienie tej jedynej miłości i żony na resztę życia.

Twórcom udaje się stworzyć film wyjątkowy, przekazujący widzom życiowe mądrości. To historia o poszukiwaniu miłości, w którą bez względu na otoczenie trzeba wierzyć i dążyć do niej. Kusturica uczy nas, że miłość należy się każdemu: młodemu chłopcu, kobiecie w średnim wieku czy starszemu panu. Wszyscy możemy się nią cieszyć, jeśli tylko po nią sięgniemy.

Pożądany efekt spontanicznych wybuchów śmiechu – wymusza bałkański humor. I świetnie, bo obrazek gdy cała widownia z przyklejonym uśmiechem wpatruje się w ekran jest niepowtarzalna.

Skoczna tradycyjna bałkańska muzyka, od samego początku, aż do końca podtrzymuje nastój wesołości i zabawy. Do tego dochodza świetne zdjęcia. Po seansie mamy ochotę zmieniać nasz szary świat i serio wierzymy, że się uda!

Kusturica kolejny raz zdaje się krzyczeć: „życie jest cudem, a świat jest szalony”. Ta nieziemska energia udziela się widzom i daje motywację do działania, walki z przeciwieństwami losu. Reżyser nakłania nas byśmy uwierzyli swoim marzeniom i zaufali przeznaczeniu, a wtedy musi się udać.

Po obejrzeniu tej świetnej komedii w naszym umyśle rodzi się nadzieja, że jesteśmy zdolni do wszystkiego, co sobie zaplanujemy. A gdy w to uwierzymy, to możemy wziąć los w swoje ręce, bawić się i żyć pełną piersią.

Gorąco polecam wszystkim, a w szczególności tym, którzy wraz z pierwszymi szarymi dniami zapominają o fenomenie życia, które, tak: jest piękne!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.