Facebook Google+ Twitter

"Piękny dwudziestoletni" - rzetelna biografia legendy

Trzecie i - jak zapowiada sam autor, Andrzej Czyżewski - ostatnie wydanie biografii Marka Hłaski opublikowane ostatnio przez Wydawnictwo Prószyński i S - ka jest przykładem rzadko ostatnio spotykanej rzetelności twórców literackich życiorysów mniej lub bardziej znanych i wybitnych osób. Dlatego trzeba po nią sięgnąć, nie zważając na blisko 600 stron jej objętości.

Okładkę książki zaprojektował Paweł Panczakiewicz. / Fot. www.proszynski.plAndrzej Czyżewski jest bratem ciotecznym Marka Hłaski, autora takich utworów, jak "Ósmy dzień tygodnia", "Drugie zabicie psa", "Następny do raju" czy wreszcie "Piękni dwudziestoletni", którego sparafrazowany tytuł jest tytułem niniejszej biografii. Biografii, jako się rzekło, wyjątkowo rzetelnie napisanej, popartej przy opisie wszelkich wydarzeń z życia pisarza i osób z nim związanych listami, dokumentami urzędowymi czy wreszcie zdjęciami. Jest ona po prostu wiarygodna i miarodajna. Pewnie przyczynił się do tego fakt, iż Czyżewski po śmierci matki pisarza, Marii Hłasko w 1987 roku, stał się właścicielem spuścizny literackiej i ikonograficznej, która po tym jednym z najciekawszych pisarzy polskich XX wieku się ostała. Przez to autorowi było w jakimś stopniu łatwiej stworzyć tę interesującą i zajmującą w lekturze biografię. Czyżewskiemu udało się coś jeszcze, mianowicie to, iż jako członek najbliższej rodziny bohatera książki "Piękny dwudziestoletni" uniknął familiarnego wybielania syna siostry swojej matki. Marek Hłasko, którego poznajemy dzięki Andrzejowi Czyżewskiemu, jest człowiekiem z krwi i kości, niepozbawionym wad, nałogów i dziwactw. Ale jest też przy tym wszystkim porządnym człowiekiem.

Andrzej Czyżewski w napisanej przez siebie biografii Marka Hłaski opiera się przede wszystkim na potwierdzonych w wiarygodnych źródłach faktach, do minimum ogranicza (pewnie ku zawodowi miłośników sensacji rodem z "Super Expressu", ale ci z pewnością po tę lekturę nie sięgną) anegdoty opowiadane o pisarzu przez niego samego, ale również przez nieżyczliwych mu ludzi. Życie Hłaski autor przedstawia w przynajmniej dwóch aspektach: rodzinnym i politycznym. W tym pierwszym najbardziej poruszająca jest sprawa wzajemnych relacji między synem (Hłasko), a jego matką. Relacji niezwykle skomplikowanych i trudno wytłumaczalnych. W aspekcie społeczno - politycznym uwagę czytelnika przykuwa śledzenie działań odpowiednich służb PRL - u, które z Marka Hłaski zrobiły pisarza szkalującego Polskę Ludową i zdrajcę ojczyzny, a jego rzekomi przyjaciele wyrobili mu opinię donosiciela i współpracownika służb specjalnych. Andrzej Czyżewski w najnowszym wydaniu swojej książki (niezwykle aktualnym, bowiem ostatni fakt w niej zawarty dotyczy końca września 2012 roku) polemizuje z wieloma opiniami i obiegowymi sądami krzywdzącymi pisarza i zwyczajnie nieprawdziwymi. Koncertowo wręcz rozprawia się z książką Barbary Stanisławczyk "Gry miłosne Marka Hłaski", w której autorka uporczywie w kolejnych wydaniach podtrzymuje mit autora "Cmentarzy" jako gbura, pijaka, chama po prostu...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.