Facebook Google+ Twitter

Pielęgniarki i położne są, czy będą fukcjonariuszami publicznymi?

Gazeta Prawna informuje, że "Pielęgniarki i położne mają korzystać z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym"; Rzeczpospolita zaś pisze: "Pielęgniarki funkcjonariuszami publicznymi? Tak, tyle, że z tej ochrony korzystają od lat... Trzynastu.

Projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej skierowany przez MZ w dniu 2 czerwca 2009 roku do konsultacji społecznych zawiera Art. 11 ust. 2 w brzmieniu: 2. Pielęgniarka, położna podczas lub w związku z wykonywaniem zawodu, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny.

Prasa donosi: Gazeta Prawna- "Pielęgniarki i położne mają korzystać z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym", a Rzeczpospolita - "Pielęgniarki funkcjonariuszami publicznymi? Tyle, że z tej ochrony osoby wykonujące zawód pielęgniarki i położnej korzystają od lat. Trzynastu!".

Zobaczmy jakie brzmienie ma Art. 24 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej uchwalony w 1996 roku(!):

Art. 24 Pielęgniarce, położnej, wykonującej zawód na podstawie umowy o pracę lub w przypadku, o którym mowa w art. 19, przysługuje ochrona prawna przewidziana dla funkcjonariusza publicznego.

Wniosek z tego jeden: przedmiotową ochroną pielęgniarki i położne są objęte od 1996 roku.
Doniesienia prasowe to jedno. Ale treść uzasadnienia do projektu ustawy opublikowanego na stronie internetowej MZ, przygotowanego zapewne przez kompetentnych urzędników ministerstwa zdrowia budzi zdziwienie:

"Ważnym i oczekiwanym przez pielęgniarki i położne rozwiązaniem ustawowym jest objęcie
wykonywanego przez nie zawodu w pełnym zakresie ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy
publicznych. Zgodnie z Art. 11 ust. 2 pielęgniarka, położna podczas, lub w związku z wykonywaniem zawodu, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.)."


Ministerstwo zdrowia "załatwiło" pielęgniarkom i położnym coś co miały od trzynastu lat. Myślałem, że pisanie projektu nowej ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej rozpoczęto od przeglądu dotychczas obwiązujących regulacji prawnych w zakresie wykonywania tych zawodów.


http://www.pielegniarki.info.pl/
http://www.gazeta.pielegniarki.info.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

nie tylko!!!!!!!!
  • nie tylko!!!!!!!!
  • 18.02.2012 12:14

A gdzie tu miejsce dla pozostałych pracowników opieki zdrowotnej. Ochrona zdrowia to nie tylko lekarze ,pielęgniarki czy położne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.