Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18374 miejsce

Pielęgniarki i położne są, czy będą fukcjonariuszami publicznymi?

Gazeta Prawna informuje, że "Pielęgniarki i położne mają korzystać z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym"; Rzeczpospolita zaś pisze: "Pielęgniarki funkcjonariuszami publicznymi? Tak, tyle, że z tej ochrony korzystają od lat... Trzynastu.

Projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej skierowany przez MZ w dniu 2 czerwca 2009 roku do konsultacji społecznych zawiera Art. 11 ust. 2 w brzmieniu: 2. Pielęgniarka, położna podczas lub w związku z wykonywaniem zawodu, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny.

Prasa donosi: Gazeta Prawna- "Pielęgniarki i położne mają korzystać z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym", a Rzeczpospolita - "Pielęgniarki funkcjonariuszami publicznymi? Tyle, że z tej ochrony osoby wykonujące zawód pielęgniarki i położnej korzystają od lat. Trzynastu!".

Zobaczmy jakie brzmienie ma Art. 24 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej uchwalony w 1996 roku(!):

Art. 24 Pielęgniarce, położnej, wykonującej zawód na podstawie umowy o pracę lub w przypadku, o którym mowa w art. 19, przysługuje ochrona prawna przewidziana dla funkcjonariusza publicznego.

Wniosek z tego jeden: przedmiotową ochroną pielęgniarki i położne są objęte od 1996 roku.
Doniesienia prasowe to jedno. Ale treść uzasadnienia do projektu ustawy opublikowanego na stronie internetowej MZ, przygotowanego zapewne przez kompetentnych urzędników ministerstwa zdrowia budzi zdziwienie:

"Ważnym i oczekiwanym przez pielęgniarki i położne rozwiązaniem ustawowym jest objęcie
wykonywanego przez nie zawodu w pełnym zakresie ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy
publicznych. Zgodnie z Art. 11 ust. 2 pielęgniarka, położna podczas, lub w związku z wykonywaniem zawodu, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.)."


Ministerstwo zdrowia "załatwiło" pielęgniarkom i położnym coś co miały od trzynastu lat. Myślałem, że pisanie projektu nowej ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej rozpoczęto od przeglądu dotychczas obwiązujących regulacji prawnych w zakresie wykonywania tych zawodów.


http://www.pielegniarki.info.pl/
http://www.gazeta.pielegniarki.info.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

nie tylko!!!!!!!!
  • nie tylko!!!!!!!!
  • 18.02.2012 12:14

A gdzie tu miejsce dla pozostałych pracowników opieki zdrowotnej. Ochrona zdrowia to nie tylko lekarze ,pielęgniarki czy położne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.