Facebook Google+ Twitter

Pielęgniarki nieocenionym wsparciem dla pacjentów – 12 maja dniem

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-05-12 15:18

Już po raz 41. odbędzie się Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Jego ideą jest uhonorowanie ciężkiej i niezbędnej pracy pielęgniarek.

Pielęgniarki: siłą na rzecz zmian. Kluczowymi zasobami na rzecz zdrowia to hasło tegorocznego Dnia ogłoszone przez International Council of Nurses. Ma ono zwrócić uwagę na kluczową rolę pielęgniarek w walce o zdrowie pacjentów.

Zawód czy powołanie?
Praca pielęgniarki wiąże się z dużym stresem, ponieważ często zależy od niej życie pacjenta. By dobrze ją wykonywać trzeba odznaczać się wysokorozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi. To pielęgniarki nawiązują w szpitalach i placówkach medycznych najbliższy kontakt z pacjentami, którzy potrzebują opieki, wsparcia fizycznego oraz psychicznego. Zawód ten jest powołaniem łączącym się z trudem i wyrzeczeniami, które pozwala pacjentom wrócić do zdrowia i cieszyć się życiem. Pielęgniarki asystują lekarzom w czasie zabiegów i operacji, często pozostając w ich cieniu. Do ich zadań należy sprawowanie opieki medycznej nad pacjentem poprzez pielęgnację, podawanie leków czy wykonywanie zastrzyków. Wielokrotnie odpowiadają za działania z zakresu diagnostyki i rehabilitacji.

Pielęgniarki stomijne
Wyjątkowe znaczenie w terapii określonych pacjentów mają pielęgniarki stomijne. Pełnią rolę opiekunów, psychoterapeutów, doradców i lekarzy. To ciężka i odpowiedzialna praca. Wyłonienie stomii mocno wpływa na stan psychiczny pacjentów, którzy w większości wypadków nie mogą od razu pogodzić się z nową sytuacją, zamykają się na otoczenie, tworząc wokół siebie komunikacyjny mur. Pielęgniarski stomijne nawiązują relacje z pacjentami, pomagając przezwyciężyć ich strach, udzielają wszelkich potrzebnych informacji, uspokajają członków rodziny pacjentów.
Pielęgniarki stomijne stanowią swego rodzaju drogowskaz dla pacjenta, który musi odnaleźć się w nowej sytuacji. To one uczą go zasad pielęgnacji stomii oraz zapoznają ze sprzętem stomijnym, dlatego ich rola w terapii pacjenta jest niezastąpiona – mówi Agnieszka Siedlarska, prezes SALTS Polska.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, obchodzony 12 maja, został ustanowiony przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. Tego samego dnia przypada rocznica urodzin Florence Nightingale, która uznawana jest za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa. Florence Nightingale założyła pierwszą szkołę pielęgniarstwa The Nightingale Training School (obecnie: The Florence Nightingale School of Nursing and Midwifery), a także zdefiniowała metody pielęgnacji osób poszkodowanych i chorych. Hasłem tegorocznych obchodów jest Nourses: A force for change - A vital resource for health (Pielęgniarki: siłą na rzecz zmian. Kluczowymi zasobami na rzecz zdrowia).
(Robert Tarnowski)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Panie Pielęgniarki i Położne
życzę sukcesów w życiu zawodowym i osobistym .
Pielęgniarka to zawód absolutnie z powołania .Szczególnie pozdrawiam pielęgniarki anestezjologiczne :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.