Facebook Google+ Twitter

Pielgrzymi nowej ery, czyli pieszo na koniec Europy

Młodzi ludzie wybierają Boga. Świadczy o tym nie tylko ogromna ilość młodzieży w drodze na Jasną Górę każdego roku. Dziś polscy pielgrzymi ruszają w znacznie dłuższą drogę - do grobu św. Jakuba w hiszpańskiej Galicji.

Sonda

Co sądzisz o pielgrzymowaniu?

Upragniony cel podróży- katedra w Santiago de Compostela / Fot. Kuba PigóraW dniach 1-3 maja odbędzie się w Sobótce - małej turystycznej miejscowości pod Wrocławiem, kolejne już spotkanie Klubu Camino de Santiago. Członkowie tego klubu to osoby odbywające pielgrzymkę do katedry w Santiago de Compostela w północnej Hiszpanii. Są to zarówno osoby wierzące, jak i niewierzące, bądź poszukujące swojej drogi. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że pielgrzymka drogą św. Jakuba odbywa się pieszo, rowerem bądź konno i trwa od kilku dni do kilku miesięcy.

W roku 2008 ilość pielgrzymów z Polski, którzy odebrali Compostellę - dokument stwierdzający odbycie pielgrzymki do Santiago - po raz pierwszy w historii przekroczyła tysiąc osób. Ta magiczna liczba, o której członkowie klubu oraz inni pielgrzymi do Santiago często rozmawiali na forach internetowych sprawiła, że w statystykach hiszpańskiej katedry Polska ma swoją własną rubryczkę. W rubryce tej ilość pielgrzymów może już tylko rosnąć.

Nasuwa się pytanie - dlaczego Santiago de Compostela?

Camino de Santiago, bo tak w języku hiszpańskim nazywa się Droga św. Jakuba, to szlak o ponad tysiącletniej tradycji, prowadzący do miejsca, gdzie według wierzeń złożone jest ciało św. Jakuba Starszego - apostoła Jezusa Chrystusa. Santiago de Compostela to jedno z trzech - obok Rzymu i Jerozolimy - największych miejsc kultu w świecie chrześcijańskim. Dziś, w okresie masowego napływu pielgrzymów do Santiago, szlaki św. Jakuba w całej Europie zaczynają odradzać się na nowo. Sieć dróg Jakubowych powstała już, a raczej została zrekonstruowana- na terenie Francji, Szwajcarii, Niemiec a także w Portugalii i u naszych południowych sąsiadów, w Republice Czeskiej.
Polscy pielgrzymi nie pozostają jednak w tyle. Od kilku lat są oznakowywane i oddawane do użytku coraz to nowsze odcinki dróg, które łącząc się z drogami naszych zachodnich sąsiadów, kończą swój bieg w galicyjskiej katedrze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

endriu
  • endriu
  • 03.11.2010 21:16

polecam link: http://www.santiago.defi.pl/index.php?i=one&id=7925

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałem z zaciekawieniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.